Međunarodni tim istraživača otkrio je davno izgubljene glacijalne formacije zakopane kilometar ispod dna Sjevernog mora. Ove drevne geološke značajke, sačuvane gotovo milijun godina, pružaju jedinstven uvid u klimatsku povijest Zemlje tijekom ključnog razdoblja poznatog kao tranzicija srednjeg pleistocena (MPT). Otkriće bi moglo potpuno promijeniti naše razumijevanje prošlosti planeta i otkriti kako će se ledeni pokrovi možda ponašati u suvremenim uvjetima globalnog zatopljenja.
Prije otprilike 1,2 milijuna godina Zemlja je doživjela značajnu promjenu u ritmu glacijalnih ciklusa. Prije ovog prijelaza, ledena doba događala su se svakih 41.000 godina. Međutim, tijekom MPT-a ciklus se produžio na 100.000 godina—a taj obrazac i danas upravlja klimom našeg planeta. Iako su mnoge teorije povezivale ovu promjenu s fluktuacijama razine CO₂, znanstvenici dosad nisu uspjeli pronaći točan uzrok.
Sada je tim geoznanstvenika, koristeći naprednu seizmičku tehnologiju koja se prvotno koristila za istraživanje energenata, uspio rekonstruirati ledene formacije ispod morskog dna u dosad neviđenim detaljima. Pronašli su netaknute oblike terena koje su prije više od milijun godina oblikovali povlačeći ledenjaci, a koji su savršeno očuvani ispod slojeva sedimenta. Ovi zaleđeni krajolici mogli bi biti ključ za razumijevanje ponašanja ledenih pokrova tijekom jedne od najzagonetnijih klimatskih tranzicija Zemlje.
“Ovi seizmički podaci omogućili su nam promatranje glacijalnih formacija na način koji dosad nismo mogli,” objasnio je Dag Ottesen, glavni autor studije iz Norveškog geološkog instituta. “Kao da imamo vremenski stroj koji nam omogućuje da zavirimo u daleku prošlost Zemlje.”
Skriveni krajolik ispod valova
Jedan od najzanimljivijih aspekata ovog istraživanja je transformacija regije kroz vrijeme. Tijekom glacijalnih razdoblja Sjeverno more bilo je često suho kopno, povezujući Britaniju s kopnenom Europom kroz ono što se danas naziva Doggerland—potopljeni svijet koji je nekoć podržavao drevne ljudske populacije.
Kako se klima zagrijavala i ledenjaci povlačili, snažne morske struje oblikovale su morsko dno, stvarajući brazde koje su se nekoć pogrešno smatrale glacijalnim ostacima. Razlikovanjem tih značajki koje su oblikovale struje od stvarnih glacijalnih formacija, znanstvenici sada mogu stvoriti točniju vremensku crtu događaja.
“Razumijevanje ponašanja drevnih ledenih pokrova daje nam naznake o budućim promjenama razine mora,” izjavila je dr. Christine Batchelor, glaciologinja sa Sveučilišta Newcastle i suautorica studije. “Ključno je za predviđanje kako bi naši ledeni pokrovi mogli reagirati na suvremene klimatske promjene.”
Znanstvenici kažu da je ovo istraživanje tek početak. Sada planiraju izvući duge sedimentne jezgre iz Sjevernog mora kako bi dodatno istražili povijest regije. Ove jezgre mogle bi otkriti više o vremenskom slijedu i opsegu prošlih glacijalnih događaja, pomažući u preciziranju modela budućih klimatskih ponašanja.
Kako moderna tehnologija otkriva tajne skrivene ispod morskog dna, ovakva otkrića podsjećaju nas koliko još toga možemo naučiti o složenom klimatskom sustavu Zemlje. Mogu li nam drevni ledeni pokrovi otkriti odgovore na današnju klimatsku krizu? Jedno je sigurno: prošlost ima mnogo toga za reći o budućnosti.