kozmos.hr
Svemir

Antarktika je bila zahvaćena plamenom tijekom krede

Satelitska snimka Antarktika
objavljeno

Paleontolozi iz Brazila i Čilea otkrivaju ključne informacije o povijesti Antarktike, dokazujući da je kontinent prije 75 milijuna godina doživljavao česte šumske požare povezane s vulkanskom aktivnošću.

Od ledenog pustopoljina do vatrenih šuma

Pod vodstvom brazilske paleobotaničarke dr. Joseline Manfroi, istraživanje otkriva da je Antarktika, sada ledeni prostrani kontinent, nekad bila regija s čestim šumskim požarima izravno povezanima s vulkanskim epizodama tijekom kraja doba dinosaura.

Antarktika: Otkrivanje vatrene povijesti

Studija je koristila paleontološke uzorke prikupljene na otoku King George, u arhipelagu Shetlandskih otoka, na Antarktičkom poluotoku, tijekom znanstvenih ekspedicija koje su proveli Čileanski antarktički institut (INACH) i Brazilski antarktički program (Proantar). Dr. Joseline je 2015. godine pružila prve dokaze o šumskim požarima na Antarktici, a druga studija iz 2021. godine donijela je još dokaza o toj temi.

Česti požari i aktivni vulkani

Najnovije istraživanje, provedeno tijekom postdoktorskog staža dr. Joseline na Čileanskom antarktičkom institutu, potvrđuje da je Antarktika zaista bila u plamenu tijekom krede, s čestim šumskim požarima koji su se događali zbog aktivnog vulkanizma u to vrijeme.


Implikacije za razumijevanje okoliša

Autori studije naglašavaju važnost izgradnje scenarija koji olakšavaju razumijevanje evolucije okoliša različitih globalnih okruženja. Karakterizacija i razumijevanje prošlih okoliša Zemlje, paleookoliša i njihovih poremećajnih agensa, poput vatre, ključni su za izgradnju modela koji poboljšavaju naše razumijevanje terestričke dinamike i pomažu u očuvanju trenutnog biota.

Antarktik: Prirodni laboratorij

Antarktika, kontinent krajnjih uvjeta, sve više privlači istraživački interes za bolje razumijevanje. S iznimnim uvjetima za osnovna i primijenjena znanstvena istraživanja, Antarktika služi kao prirodni laboratorij koji čuva svoje okolišne karakteristike.

Kreda: Šumski požari i geološke transformacije

Tijekom krednog razdoblja šumski požari bili su uobičajeni u oblikovanju kopnenih okoliša, pod utjecajem čimbenika kao što su sezonska klima, dostupnost biljnog materijala, vlaga i uzroci paljenja. Studija je otkrila da su južna okruženja tijekom krednog razdoblja doživjela češće šumske požare nego što se prethodno vjerovalo, djelomično ili potpuno uništavajući vegetaciju.

Otkriće šumskih požara na Antarktici: Utjecaj na buduća istraživanja

Ovi zapanjujući rezultati o prošlosti Antarktike mogu imati šire implikacije za buduća istraživanja kontinenta i razumijevanje njegove geološke i klimatske povijesti. Također, otkrića mogu pružiti uvide u dinamiku šumskih požara u drevnim ekosustavima te pomoći u razumijevanju kako su se biljne zajednice prilagodile i oporavljale od ovih događaja.

Antarktičke ekspedicije: Ključ za razumijevanje naše prošlosti

Nastavak paleontoloških i geoloških istraživanja na Antarktici može otkriti još neistraženih aspekata naše Zemljine povijesti, pomažući znanstvenicima da bolje razumiju kako se naš planet razvijao tijekom milijuna godina. Ove informacije mogu biti ključne za predviđanje budućih promjena u klimi, geologiji i ekosustavima te za razumijevanje načina na koje se Zemlja može nositi s izazovima poput klimatskih promjena i gubitka biološke raznolikosti.


Značaj međunarodne suradnje u antarktičkim istraživanjima

Otkriće šumskih požara na Antarktici, koji su povezani s vulkanskom aktivnošću, rezultat je međunarodne suradnje između brazilskih i čileanskih znanstvenika. Ova suradnja pokazuje važnost globalne znanstvene zajednice u istraživanju i razumijevanju našeg planeta, kao i zajedničkog rada na pronalaženju rješenja za izazove s kojima se suočava naš okoliš.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.