U Puli se ovih dana održao “Tjedan kozmonautike u Istri” te proslava 60 obljetnice Gagarinovog leta u svemir. U posjet je došao ruski kozmonaut i rekorder svemirskih šetnji, Sergey Ryazansky.
U posjet došao veliki ruski kozmonaut
Ryazansky je u svemiru proveo čak 304 dana – “Prvi put sam u Puli, ali Hrvatsku sam više puta vidio iz svemira.” Ruski kozmonaut se skupa s organizatorima Tjedna kozmonautike iz Astronomske udruge Vidulini i Centra za svemirska istraživanja Industrijsko-obrtničke škole Pula, susreo s učenicima škole u čijem je dvorištu otkrivena bista Jurija Gagarina.
– “Putovanje svemirskom letjelicom ne može se usporediti ni sa čime. Imamo prekrasan planet kojeg moramo očuvati i o njemu brinuti kako bi mogli živjeti u miru. ISS je savršen primjer kako ljudi različitih pozadina mogu zajedno surađivati i rješavati kompleksne probleme. Najvažnije je prenijeti te ideje našem potomstvu jer su oni budućnost” – rekao je Ryazansky. ” Volio bih odletjeti na Mars. Moj prvi let u svemir bio je nevjerojatan osjećaj. Ne znam s čime bi se to moglo usporediti ”
Novim generacijama poručuje da ne odustaju od svojih snova. “Svemirski let jedinstven je doživljaj. Sa svojih misija pamtim prekrasan prvi pogled na svemir kao i lebdenje na svemirskoj stanici. U drugoj misiji bio sam komandant posade i imao veliku odgovornost za sve članove posade. Svaki let je posebno i originalno iskustvo koje nema cijenu” – tvrdi Ryazansky.
Komentirao je i svemirski turizam – “Posljednjih godina pojavilo se puno privatnih kompanija koje financiraju razvoj kozmonautike i siguran sam da će one dati doprinos za njen razvoj u cijelom svijetu. Ubrzo će doći do razvoja svemirskog turizma i svemirskih laboratorija.”.
Bista Jurija A. Gagarina
U sklopu Tjedna kozmonautike u Istarskoj županiji, Pulu je nedavno posjetila ruska delegacija pod vodstvom Nj.E. Andreja Nesterenka, Veleposlanika Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj. Povodom 60. obljetnice Gagarinovog leta u svemir, Pulski centar za svemirska istraživanja i predstavnici Astronomske udruge Vidulini, otkrili su bistu popularnog ruskog kozmonauta Jurija A. Gagarina te planetarnu šetnicu sa Sunčanim satom. Bistu je u Moskvi projektirao Aleksej A. Leonov, a za njenu realizaciju i postavljanje angažirani su učenici Industrijsko obrtničke škole Pula.
– Pula i Istra danas otkrivanjem biste Jurju Gagarinu i otvorenjem planetarne šetnice u sklopu Industrijsko-obrtničke škola Pula dobivaju dodanu vrijednost i zadovoljstvo mi je što imamo mogućnost ovako značajnim edukativnim događajem obilježiti važan datum za čovječanstvo, 60. obljetnicu lansiranja kozmonauta Jurija Gagarina u svemir. Sretni smo što ćemo dobiti originalnu postavu i mjesto na kojem svi uzrasti mogu usvojiti prirodna, tehnička i društvena znanja i zanimljive informacije, rekla je Elena Puh Belci, zamjenica gradonačelnika Pule.
– “Vjerujem da je ovo samo početak jedne lijepe priče te da će Centar za svemirska istraživanja u našem gradu rasti. Jedan od naših budućih prioriteta u gradu je i uređivanje Zvjezdarnice koja će dobiti novu dimenziju na području edukacije” – poručila je Puh Belci.
Veleposlanik Nj.E.g Andrej Nesterenko istaknuo je iznimnu važnost ovog događaja u Europi, vezano za proslavu 60. obljetnicu Gagarinovog leta u svemir. Također je pohvalio odličnu suradnju s Astronomskom udrugom Vidulini i drugima koji su uključeni u ovo obilježavanje.
Marino Tumpić iz Astronomske udruge Vidulini zahvalio se gradu Puli na suradnji u pripremi ovog događanja. – “Koristim priliku da se zahvalim našim ruskim partnerima, Industrijsko- obrtničkoj školi Pula i mnogobrojnim suradnicima bez kojih ovaj događaj ne bi bio moguć” – kazao je Tumpić.
Knjiga “Osnove kozmonautike”
U sklopu svečanog tjedna, organizirano je i predstavljanje knjige „Osnove kozmonautike“ u realizaciji Astronomske udruge Vidulini s Dorijanom Mohorovićem te ruskim suradnicima Mihailom Agafonovom i kozmonautom Magomedom Tolboevom. Knjiga je napisana u čast prvom odredu sovjetskih kozmonauta. Jedini živući kozmonaut iz prvog odreda, Boris Volinov, podržao je ovu knjigu koja popularizira kozmonautiku i njene temelje koje je postavio Sovjetski Savez, a danas održava Ruska Federacija. Jedina je knjiga ove tematike na hrvatskom. Zamjenici gradonačelnika, Puh Belci, poklonjena je knjiga „Naš MAKS 25 godina”, na temu astronautike, autora Dorijana Mohorovića, Danijela Vukovića i Mihaila Agafonova.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.