kozmos.hr
Astronomija

Nova saznanja o ponašanju supermasivnih crnih rupa

Ilustracija zvijezde i crne rupe. Zasluge: NASA/CXC/M.Weiss.
objavljeno

Novi uvidi u način na koji supermasivne crne rupe privlače i konzumiraju materijal iz svoje okoline objavljeni su u sklopu zajedničkog istraživanja tima astronoma iz vodećih svjetskih institucija. Ova studija koristila je podatke prikupljene putem NASA-inog Chandra X-ray opservatorija, Neil Gehrels Swift opservatorija i ESA-inog XMM-Newton opservatorija.

Istraživanje, koje predvode Dheeraj Pasham s Tehnološkog instituta Massachusetts i Eric Coughlin sa Sveučilišta Syracuse, uz suradnju znanstvenika s Johns Hopkinsa, Space Telescope Science Institute, Sveučilišta u Leedsu, Sveučilišta na Havajima, i Syracuse, donosi nova saznanja o interakcijama zvijezda i crnih rupa. Rad koji detaljno opisuje ova otkrića bit će objavljen u prestižnom časopisu “Astrophysical Journal“.

Centralni objekt istraživanja, supermasivna crna rupa u sustavu AT2018fyk, nalazi se u galaksiji udaljenoj oko 860 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje. Ova crna rupa, čija masa premašuje 50 milijuna sunčevih masa, postala je predmet zanimanja znanstvenika nakon što je zvijezda u njezinoj blizini počela pokazivati znakove intenzivnog plimnog razaranja. Zvijezda koja orbitira oko ove crne rupe nalazi se na vrlo izduženoj orbiti, što rezultira ekstremnim razlikama u njezinoj udaljenosti od crne rupe tijekom orbite. Na točkama najveće blizine, plimne sile crne rupe izvlače materijal iz zvijezde, stvarajući repove od zvjezdanih ostataka koji su vidljivi kroz teleskope.


Ciklus plimnog razaranja i znanstveno promatranje

Događaji plimnog razaranja nisu rijetkost u svemiru, ali AT2018fyk pruža posebno jasnu sliku ove dinamike zbog redovitosti i intenziteta interakcija. Svaki put kada se zvijezda približi crnoj rupi, što se događa svake 3,5 godine, zabilježen je značajan porast rendgenskog zračenja. Ovi periodični vrhunci omogućuju astronomima da precizno prate i analiziraju mehanizme hranjenja crnih rupa.

Znanstvenici nastavljaju s promatranjem AT2018fyk kako bi dobili dublje razumijevanje interakcija između zvijezda i supermasivnih crnih rupa. Očekuje se da će sljedeći susret zvijezde i crne rupe započeti između svibnja i kolovoza 2025. godine. Ova kontinuirana istraživanja ne samo da obogaćuju naše znanje o svemiru, već i potiču razvoj novih tehnologija i metoda u astronomska istraživanja. Ova studija o supermasivnim crnim rupama i njihovim zvjezdanim susretima pruža ne samo uvid u svemirske procese već i potvrđuje važnost međunarodne suradnje u znanstvenim pothvatima. Daljnja istraživanja i analize ovakvih fenomena ključna su za razumijevanje fundamentalnih sila koje oblikuju naš svemir.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.