kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Astronomija
  • /
  • Znanstvenici su rekonstruirali zvuk drevnog preokreta Zemljinog magnetskog polja
Astronomija

Znanstvenici su rekonstruirali zvuk drevnog preokreta Zemljinog magnetskog polja

Znanstvenici su rekonstruirali zvuk drevnog preokreta Zemljinog magnetskog polja. Zasluge: ESA/YouTube.
objavljeno

Prije otprilike 41.000 godina, Zemlja je doživjela jedan od rijetkih i zapanjujućih fenomena – kratkotrajni preokret njenog magnetskog polja, poznat kao Laschampov događaj. Ovaj neobičan događaj privremeno je oslabio Zemljino magnetsko polje na samo 5% njegove današnje snage, što je omogućilo pojačani prodor kozmičkih zraka u atmosferu, potencijalno utječući na klimu i okoliš.

Znanstvenici s Tehničkog sveučilišta u Danskoj i Njemačkog istraživačkog centra za geoznanosti pronašli su način kako da nas vrate u to zapanjujuće doba – kroz zvuk. Koristeći podatke iz ESA-ine misije Swarm, uspjeli su stvoriti ‘zvučnu sliku’ ovog magnetskog kaosa. Sada imamo priliku čuti zvukove drevne Zemlje, zvukove koji svjedoče o jednom od najsloženijih procesa našeg planeta.

Kako je magnetski kaos pretvoren u zvuk

Znanstvenici su upotrijebili raznovrsne prirodne zvukove – poput pucketanja drva i padanja stijena – kako bi stvorili jedinstvenu zvučnu sliku. Pažljivo su ih kombinirali u zvučnu kompoziciju koja djeluje istovremeno poznato i nadrealno. Znanstvenici uspoređuju ovaj proces s komponiranjem glazbe: podaci o magnetskom polju služe kao notni zapis, dok zvukovi stvaraju slojevitu simfoniju.


Rezultat je fascinantno auditivno putovanje koje nas vodi natrag u jedno od najneobičnijih razdoblja u povijesti Zemlje. Zvučna interpretacija ovih podataka ne samo da ih približava javnosti, već znanstvenicima nudi novi način analize složenih informacija.

Snaga podataka iz Swarm misije

Projekt se oslanja na podatke prikupljene iz ESA-ine Swarm konstelacije – tri satelita dizajnirana za proučavanje Zemljinog magnetskog polja. Ovi sateliti bilježe ključne podatke iz unutrašnjosti Zemlje, uključujući jezgru, plašt, koru, oceane i ionosferu. Svi ovi slojevi pružaju vrijedne uvide u to kako se magnetsko polje ponaša kroz vrijeme, omogućujući znanstvenicima da istraže procese poput geomagnetskih preokreta.

Podaci iz Swarm-a ključni su za razumijevanje kako Zemljino magnetsko polje, koje nas štiti od štetnog zračenja Sunca, evoluira kroz vrijeme. Laschampov događaj, iako relativno kratak u geološkom smislu, pruža jedinstvenu priliku za proučavanje kako ovaj zaštitni sloj može privremeno oslabiti pod određenim uvjetima.

Zvučni prikaz magnetskog polja

Prvi auditivni prikaz Zemljinog magnetskog polja predstavljen je javnosti na inovativan način: zvučna instalacija s 32 zvučnika postavljena je na trgu u Kopenhagenu. Svaki zvučnik predstavljao je promjene magnetskog polja u različitim dijelovima svijeta kroz proteklih 100.000 godina. Ova višedimenzionalna zvučna slika omogućila je posjetiteljima da na jedinstven način “čuju” kretanje Zemljinog magnetskog polja diljem planeta.

Ovaj projekt predstavlja spoj znanosti i umjetnosti, omogućujući ljudima da dožive apstraktne znanstvene podatke kroz novu dimenziju. Zvučna slika nas podsjeća na to koliko je Zemljino magnetsko polje nevidljiva, ali snažna sila koja oblikuje život na Zemlji.

Sonifikacija podataka kao u ovom projektu otvara vrata novim istraživanjima. Slušajući promjene u magnetskom polju, znanstvenici mogu lakše identificirati uzorke i anomalije, što može dovesti do dubljih spoznaja o tome kako magnetska polja evoluiraju i međusobno djeluju s ostalim prirodnim silama.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.