kozmos.hr
Znanost

Zašto kopa Kina rupu duboku 11 kilometara?

Zašto kopa Kina rupu duboku 11 km u zemlji? China Out/China Newsphoto (Reuters)
objavljeno

Iako smo već izvijestili o tome da je Kina postigla dubinu od 6.000 metara ispod Zemljine površine, javnost je i dalje intrigirana razlozima ovog pothvata.

Kako prenosi kineska državna agencija Xinhua, bušenje je započelo u Tarimskom bazenu, smještenom u kineskoj regiji Xinjiang. Ovaj ambiciozni projekt planira doseći dubinu od čak 11.100 metara, prodrijeti kroz desetak kontinentalnih slojeva te proučavati kredni sustav stijena, star nevjerojatnih 145 milijuna godina.

Ali koji je razlog?

Očekuje se da će radovi trajati ukupno 457 dana. Kineski mediji ovu inicijativu opisuju kao prekretnicu u istraživanju dubina naše planete. Glavna svrha ovog znanstvenog poduhvata je proučavanje unutarnje strukture Zemlje, njene evolucije te prikupljanje podataka koji će koristiti geoznanstvenim istraživanjima. Za ovaj projekt odgovorna je Kineska nacionalna naftna korporacija, koja je ujedno i vodeći kineski proizvođač nafte i plina.

Tehnički ekspert Wang Chunsheng opisuje projekt kao odvažan korak u istraživanju nepoznatih dijelova Zemlje te proširenju ljudskog znanja o njoj. Međutim, Sun Jinsheng iz Kineske akademije inženjeringa upozorava da se ovdje ne radi o jednostavnom zadatku; izazovi bušenja uspoređuju se s pokušajem vožnje kamiona po dvjema tankim sajlama.


Uz sve tehničke izazove koji dolaze s dubinom, tim se također suočava s ekstremnim uvjetima Tarimskog bazena, koji je poznat kao najtoplija i najosušenija kineska pustinja.

Ovaj projekt reflektira kinesku ambiciju da se postavi na čelo istraživanja, bilo u svemiru ili duboko ispod Zemlje. Podsjetimo, kineski predsjednik 2021. godine potaknuo je znanstvenike da postavljaju nove standarde u različitim područjima, uključujući i istraživanje unutrašnjosti Zemlje.

S obzirom na to da je Xinjiang poznat po bogatstvu minerala i nafte, ne treba zanemariti i ekonomske motive ovog poduhvata. Uostalom, nedavna otkrića kompanije Sinopec u Tarimskom bazenu već su potvrdila prisutnost značajnih nalazišta nafte i plina.

Za kraj, vrijedi spomenuti da trenutni rekord u dubini drži Kolska superduboka bušotina u Rusiji s impresivnih 12.262 metra. Hoće li Kina s ovim projektom postaviti novi rekord? Samo vrijeme će pokazati.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.