kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Astronomija
  • /
  • Upravo smo otkrili jedan od najjedinstvenijih trostrukih zvjezdanih sustava u svemiru
Astronomija

Upravo smo otkrili jedan od najjedinstvenijih trostrukih zvjezdanih sustava u svemiru

Ova umjetnička ilustracija pruža uvid u jedinstveni trostruki zvjezdani sustav TIC 290061484. Zasluge: NASA-in Centar za svemirske letove Goddard.
objavljeno

Unatoč tome što su ove zvijezde vrlo blizu jedna drugoj, znanstvenici vjeruju da je sustav nevjerojatno stabilan. Orbite ovog trija ograničene su na područje manje od Merkurove orbite oko Sunca, no njihova gravitacijska interakcija ostaje iznenađujuće mirna.


Astronomi su nedavno, uz pomoć umjetne inteligencije i predanih amaterskih astronoma, otkrili trostruki zvjezdani sustav s rekordno kratkim orbitalnim periodom. Riječ je o zvjezdanom triju nazvanom TIC 290061484, čiji vanjski orbitalni period postavlja novi rekord kao najkraći ikada zabilježen u ovakvim sustavima. Sustav je otkriven zahvaljujući podacima NASA-inog Satelita za istraživanje tranzita egzoplaneta (TESS), koji je detektirao signale i tako omogućio ovo revolucionarno otkriće.

TIC 290061484 sastoji se od bliskog para zvijezda koje orbitiraju jedna oko druge svakih 1,8 dana. U iznimno zanimljivom zaokretu, treća zvijezda orbitira ovaj dvojac svakih 25 dana—rušeći rekord star 67 godina za najkraći vanjski orbitalni period u sličnim sustavima, prethodno postavljen na 33 dana.


Veselin Kostov, istraživač iz NASA-inog Centra za svemirske letove Goddard i Instituta SETI, objasnio je značaj ovog kompaktnog sustava: “Zahvaljujući njegovoj jedinstvenoj konfiguraciji, možemo precizno izmjeriti orbite, mase i temperature ovih zvijezda, pružajući nam uvid u njihov nastanak i buduću evoluciju.”

Razotkrivanje kozmičke zagonetke

Smješten u sazviježđu Labud, ovaj zvjezdani trio gotovo je savršeno poravnat iz naše perspektive. To omogućuje astronomima da promatraju kako zvijezde međusobno prolaze ispred jedna druge, što je ključno za razumijevanje njihovih dinamika. Otkriće se uvelike oslanjalo na napredne tehnike umjetne inteligencije, koje su analizirale goleme količine podataka o svjetlosti zvijezda prikupljenih putem TESS-a. Promjene u intenzitetu svjetlosti ukazale su na postojanje ovog sustava.

Ono što ovo otkriće čini posebnim jest značajan doprinos građanskih znanstvenika. Volonteri s online platforme Lovci na planete, koja je bila aktivna od 2010. do 2013. godine, udružili su se s profesionalnim astronomima i formirali Vizualnu anketnu grupu. Kroz godine iskustva, ručno su filtrirali podatke generirane strojno i otkrili ovaj izvanredni sustav.

Stabilnost usred kaosa

Unatoč tome što su ove zvijezde vrlo blizu jedna drugoj, znanstvenici vjeruju da je sustav nevjerojatno stabilan. Orbite ovog trija ograničene su na područje manje od Merkurove orbite oko Sunca, no njihova gravitacijska interakcija ostaje iznenađujuće mirna. Ova stabilnost se pripisuje njihovim gotovo identičnim orbitalnim ravninama.

Iako je malo vjerojatno da će ovaj trostruki zvjezdani sustav imati bliske planete zbog ometajućih gravitacijskih sila, mogao bi postojati udaljeni planet koji kruži oko svih triju zvijezda kao jedinstvene cjeline. Međutim, astronomi predviđaju da će se kroz milijune godina dvije unutarnje zvijezde spojiti, što će na kraju izazvati supernovu.

S lansiranjem NASA-inog Svemirskog teleskopa Nancy Grace Roman na horizontu, astronomi su uzbuđeni zbog onoga što budućnost nosi.

Ovaj teleskop nove generacije obećava znatno jasnije fotografije i promatranaja u odnosu na TESS, omogućujući otkrivanje još kompaktnijih zvjezdanih sustava. Romanove visokorezolucijske mogućnosti pomoći će znanstvenicima da istraže gusto naseljena područja u središtu naše galaksije, pružajući dublji uvid u složenost svemira.


Brian Powell, stručnjak za podatke iz NASA-inog centra Goddard, istaknuo je potencijal teleskopa Roman: “Ovaj teleskop omogućit će nam da razdvojimo zvijezde koje su trenutačno zamagljene, nudeći dosad neviđen uvid u zvjezdane sustave i potencijalno otkrivajući dodatne trostruke sustave s kraćim orbitama.” Misija teleskopa Roman mogla bi nadmašiti otkrivanje trostrukih sustava, omogućujući pronalazak još složenijih konfiguracija s četiri ili više zvijezda u složenim orbitama.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.