Znanstvenici koji love gotovo neuhvatljive gravitacijske valove diljem svemira možda će svoja otkrića sada moći upotpuniti novim alatom: umjetnom inteligencijom.
Gravitacijske valove prvi je predvidio Albert Einstein
Gravitacijski valovi su mreškanja u prostor-vremenu, a stvaraju se kada se masivni objekt ubrza ili ga nešto uzvrpolji, na primjer kada se sudare crna rupa i neutronska zvijezda.
O njim je teoretizirao Albert Einstein, a njihovo je postojanje potvrđeno 2015. godine prvim otkrićem gravitacijskog vala od strane istraživača koji su koristili LIGO (napredni opservatorij gravitacijskih valova laserskim interferometrom). Sada, samo šest godina kasnije, otkriveno je najmanje 50 instanci gravitacijskih valova.
Međutim, dok znanstvenici nastavljaju otkrivati gravitacijske valove, neki misle da bi koristeći umjetnu inteligenciju (AI), istraživači mogli znatno brže i češće uočiti te signale. U novom istraživanju, autori pokazuju kako bi se to moglo izvesti pomoću super-računala i AI tehnologije.
Napredna umjetna inteligencija (AI)
“U ovoj smo studiji koristili kombiniranu snagu umjetne inteligencije i super-računala kako bismo pomogli u provođenju pravovremenih i relevantnih eksperimenata s velikim podacima. Sada radimo na umjetnoj inteligenciji koja će moći kontinuirano provoditi, ponavljati i provjeravati istraživanja, a ne samo pružati rješenje za velike izazove” tvrdi Eliu Huerta, računalni znanstvenik iz američkog Odjela za energetiku Nacionalnog laboratorija Argonne, koji je vodio ovo istraživanje zajedno sa suradnicima iz Argonnea, Sveučilišta u Chicagu, Sveučilišta Illinois pri Urbana-Champaignu, NVIDIA-i i IBM-u, navodi se u priopćenju.
Unutar ove nove studije, tim je razvio okvir umjetne inteligencije za koji se nadaju da bi se mogao koristiti pri brzom i preciznom otkrivanju gravitacijskih valova kao i kontrolnoj provjeri, stoji u izjavi.
Tim smatra da bi ovaj okvir mogao biti puno brži od postojećih metoda i da je za obradu LIGO podataka potrebna samo prilično osnovna i jeftina jedinica obrade grafike (GPU). Za usporedbu, takvi GPU-ovi obično se koriste u sustavima video igara.
Umjetna inteligencija mnogo je brža od trenutnih metoda
Pomoću novog okvira umjetne inteligencije, tim je za manje od sedam minuta obradio cijeli mjesec LIGO podataka iz 2017. godine, a zatim identificirao sva četiri signala gravitacijskih valova uzrokovanih spajanjem crnih rupa. Prema izjavi, znanstvenici su prethodno također identificirali ista četiri signala, ali im je trebalo mnogo više vremena.
“Kao informatičara, ono što me uzbuđuje oko ovog projekta jest da pokazuje kako se, s pravim alatima, metode umjetne inteligencije mogu prirodno integrirati u tijekove rada znanstvenika – omogućavajući im da svoj posao rade brže i bolje – nadopunjujući, a ne zamjenjujući, ljudsku inteligenciju”, rekao je u istoj izjavi Ian Foster, direktor Argonneova odjela za podatkovnu znanost i učenje.
Ovaj rad možete pročitati u studiji objavljenoj 5. srpnja u časopisu Nature Astronomy.
https://kozmos.hr/umjetna-inteligencija-nam-je-omogucila-najjasniji-pogled-na-svemir-do-danas/
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.