kozmos.hr
Znanost

Kina planira vratiti uzorke s Marsa do 2031. godine

objavljeno

Kina nastavlja graditi svoj status jedne od vodećih svemirskih sila, a najnoviji korak u tom smjeru je ambiciozna misija Tianwen-3. Cilj ove misije je vratiti uzorke s Marsa na Zemlju, čime bi Kina postala prva zemlja na svijetu koja je ostvarila ovaj iznimno složen zadatak. Prema trenutačnom rasporedu, misija bi trebala započeti 2028. godine, dok se povratak uzoraka očekuje do 2031. godine.

Ovo je dio šireg kineskog svemirskog programa koji uključuje istraživanje Mjeseca, razvoj svemirske postaje Tiangong i buduće misije prema drugim planetima. Uspješno ostvarenje ove misije moglo bi dodatno učvrstiti Kinu kao globalnog predvodnika u istraživanju svemira.

Od Tianwen-1 do Tianwen-3

Kineski svemirski program Tianwen započeo je velikim uspjehom misije Tianwen-1, koja je 2021. godine poslala orbiter, lender i rover Zhurong na Mars.

Kina je postala treća država u povijesti koja je uspješno spustila rover na Mars, a misija Tianwen-1 ostvarila je ključna otkrića koja proširuju naše razumijevanje Crvenog planeta. Rover Zhurong, koji je istraživao površinu Marsa, zabilježio je prisutnost hidratiziranih minerala – izravne dokaze da je na Marsu nekoć bilo tekuće vode.

Nova misija, Tianwen-3, nastavlja tamo gdje je Tianwen-1 stao. Fokusirat će se na područja poput Chryse Planitia i Utopia Planitia, poznata po geološkim obilježjima koja povećavaju šanse za očuvanje biosignatura – tragova koji bi mogli ukazivati na postojanje drevnog života. Ove regije, bogate strukturama poput drevnih delta, jezerskih korita i obalnih linija, smatraju se ključnima za razumijevanje Marsove prošlosti i mogućih uvjeta za život.

Kako će misija Tianwen-3 funkcionirati

Za uspješno vraćanje uzoraka s Marsa, misija Tianwen-3 oslanjat će se na dva odvojena lansiranja pomoću lansirnih sustava Long March 5. Prvim lansiranjem bit će postavljeni orbiter i povratni modul u orbitu, dok će drugim lansiranjem biti poslan lender zajedno s modulom za povratak s površine Marsa. Ovaj tehnološki kompleksan pristup omogućuje učinkovito prikupljanje i siguran transport uzoraka natrag na Zemlju.

Planirane metode uključuju uzimanje uzoraka s više lokacija na površini Marsa, dubinska bušenja tla te prikupljanje materijala tijekom leta. Uz to, Kina razvija specijalizirane instrumente za otkrivanje biopotpisa – tragova koji bi mogli potvrditi postojanje drevnog života na Crvenom planetu.

Kineski svemirski program dodatno naglašava važnost međunarodne suradnje. U sklopu misije već su predloženi instrumenti i tehnologije razvijene u suradnji s drugim svemirskim agencijama i znanstvenim institucijama, čime se jača globalna znanstvena zajednica i potiču zajednički napori u istraživanju svemira.

Natjecanje s NASA-om i ESA-om

Dok Kina bilježi značajne pomake, NASA i Europska svemirska agencija (ESA) suočavaju se s izazovima u razvoju vlastite misije vraćanja uzoraka s Marsa. Njihov projekt Mars Sample Return (MSR) još je uvijek u fazi planiranja zbog proračunskih ograničenja, a datum lansiranja pomaknut je na sredinu 2030-ih.

Dovršenjem misije Tianwen-3 prije MSR-a, Kina bi osigurala vodeću poziciju u istraživanju Marsa i postavila nove standarde u svemirskim istraživanjima.

Mars, međutim, nije jedini cilj kineskog svemirskog programa. Godine 2029. Kina planira lansirati misiju Tianwen-4, koja će istraživati Jupiterov sustav i njegove mjesece, uključujući potencijalno nastanjive svjetove poput Europe. Ova misija predstavlja nastavak globalnih napora, pridružujući se projektima poput NASA-ine misije Europa Clipper i ESA-ine misije JUICE.

Globalna suradnja i znanstvena vrijednost

Unatoč očitoj konkurenciji među svemirskim agencijama, uzorci s Marsa nose golemu znanstvenu vrijednost koja nadilazi granice pojedinih država. Njihova analiza mogla bi pružiti ključne uvide u razvoj planeta, geološke procese i potencijalno postojanje života u prošlosti. Kina je već pokazala spremnost na suradnju sa znanstvenicima iz cijelog svijeta, dodatno naglašavajući važnost zajedničkih istraživanja.

S jasnom strategijom i naprednim tehnologijama, Kina ne samo da se uspoređuje s vodećim svemirskim agencijama, već u nekim aspektima preuzima inicijativu. Rezultati misije Tianwen-3 mogli bi ne samo oblikovati budućnost istraživanja svemira već i donijeti spoznaje koje će obogatiti čovječanstvo.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.