kozmos.hr
Znanost

Znanstvenici su pronašli misterioznu vrstu morske bakterije

Znanstvenici su pronašli misterioznu vrstu morske bakterije
objavljeno

Istražujući dubine naših oceana, znanstvenici su otkrili prethodno nepoznatu morsku bakteriju, produbljujući naše razumijevanje dubokih morskih ekosustava i fascinantnog mikroskopskog svijeta.

Ova bakterija potječe iz hladnih izvora, dubokih područja oceana. Tim istraživača s Kineske akademije znanosti uspio je kultivirati bakteriju u laboratorijskim uvjetima koji oponašaju njezino prirodno stanište. Dobila je ime Poriferisphaera hetertotrophicis i pripada obitelji Planctomycetes – skupini koja je globalno prisutna, od jezera do tla, ali o kojoj još uvijek znamo malo.

Rikuan Zheng, mikrobiolog iz akademije, objašnjava: “Planctomycetes bakterije su tradicionalno izolirane koristeći medije s malo hranjivih tvari. Međutim, naša je strategija bila koristiti bogate hranjive medije kako bismo bolje razumjeli ovu misterioznu vrstu.”

Jedinstvena Bakterija

Metode koje je Zheng primijenio simulirale su duboko morsko okruženje, otkrivajući da se P. hetertotrophicis, poznata i kao soj ZRK32, razvija na poseban način. Između ostalog, razmnožava se putem pupoljaka, što je neuobičajeno za Planctomycetes.


Ovaj soj također ima specifičnu interakciju s dušikom, surađujući s određenim bakteriofagom (virusom koji inficira bakterije) kako bi preradio dušik.

Chaomin Sun, kolega mikrobiolog, ističe: “Soj ZRK32 je revolucionaran. Ne samo da napreduje u okruženju bogatom hranjivima, već i oslobađa bakteriofag kada je izložen dušiku. Ovaj virus živi u simbiozi s bakterijom, ne uzrokujući joj štetu.”

Važnost Ovog Otkrića

Bakteriofagi imaju ključnu ulogu u ciklusu dušika, poput njihovih bakterijskih kolega. Nadolazeća istraživanja mogla bi se fokusirati na ovu simbiozu između faga-ZRK32 i drugih sojeva Planctomycetes i njezin utjecaj na morske ekosustave.

Sun zaključuje: “Ovo istraživanje baca novo svjetlo na razumijevanje metabolizma dušika kod Planctomycetes i pruža model za bolje razumijevanje odnosa između Planctomycetes i virusa.”

Cijela studija dostupna je u časopisu eLife.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.