Izravan dokaz venerijanskog vulkanizma
U revolucionarnom otkriću znanstvenici su pronašli izravne dokaze o nedavnoj vulkanskoj aktivnosti na Veneri, planetarnoj sestri Zemlje. Nalazi su temeljeni na detaljnoj analizi arhivskih radarskih slika starijih od 30 godina, snimljenih tijekom NASA-ine misije Magellan 1990-ih. Slike su otkrile vulkanski otvor koji je promijenio oblik i udvostručio veličinu u roku od godine dana.
Istraživanje geološke povijesti Venere s VERITAS-om
Proučavanje aktivnih vulkana na Veneri pomaže istraživačima da shvate kako unutrašnjost planeta utječe na njegovu koru, evoluciju i sposobnost održavanja života. Predstojeća NASA-ina misija, VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, And Spectroscopy), cilja istražiti Veneru od jezgre do površine. Planirano lansiranje misije je unutar desetljeća, a misiju će voditi NASA-in Jet Propulsion Laboratory (JPL) iz južne Kalifornije.
VERITAS nastoji razumjeti razliku u evolucijskim putovima Venere i Zemlje, dvije slične stjenovite planete, te istražiti vulkanske ravnice i deformirani teren Venere, skrivene ispod gustog, toksičnog ozračja.
Značaj otkrića i buduće misije
Robert Herrick, istraživački profesor na Sveučilištu u Aljasci u Fairbanksu i član znanstvenog tima VERITAS-a, predvodio je pretragu podataka Magellana. Otkrio je značajne geološke promjene u Atla Regio na Veneri, regiji koja domaćini dva najveća vulkana na planeti, Ozza Mons i Maat Mons.
Herrick je identificirao vulkanski otvor povezan s Maat Monsom koji se značajno promijenio između veljače i listopada 1991. godine. Otvor se udvostručio po veličini i činilo se da je ispunjen lavinim jezerom. Herrick i Scott Hensley iz JPL-a koristili su računalne modele za testiranje različitih scenarija geoloških događaja te su zaključili da je erupcija najvjerojatniji uzrok.
Dragocjen uvid
Otkriće nedavne vulkanske aktivnosti na Veneri pruža dragocjen uvid u geološke procese planeta i priprema teren za predstojeće misije poput VERITAS-a i misije EnVision Europske svemirske agencije (ESA). VERITAS će koristiti napredni sintetički radarski sustav s otvorom za 3D globalno mapiranje, blizak infracrveni spektrometar za analizu površine te mjerenje gravitacijskog polja Venere kako bi se odredila unutarnja struktura.
Za razliku od podataka Magellana, koji su u početku bili teški za proučavanje, podaci VERITAS-a bit će dostupni na mreži, omogućujući istraživačima korištenje naprednih tehnika poput strojnog učenja za analizu planeta i otkrivanje njegovih tajni.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.