kozmos.hr
Astronomija

Znanstvenici došli do iznenađujućeg otkrića duboku unutar Marsa

Krateri na Marsu prikazani u regijama Acidalia Planitia i Tempe Terra, na temelju podataka iz misije Mars Express (©ESA/DLR/FU Berlin (G. Neukum)).
objavljeno

Znanstvenici diljem svijeta oduševljeni su najnovijim otkrićem koje nam pruža dublji uvid u unutrašnjost Crvenog planeta. NASA-ina misija InSight, koja je Mars istraživala više od četiri godine, omogućila je kartiranje unutarnje strukture Marsa, o najnovija spoznaja mogla bi nas natjerati da ponovno razmotrimo sve što smo dosad znali o Marsu.

U radu objavljenom 25. listopada 2023. godine, pod naslovom “Geofizički dokazi o obogaćenom rastaljenom silikatnom sloju iznad jezgre Marsa“, međunarodni tim istraživača otkrio je prisutnost rastaljenog silikatnog sloja koji se nalazi iznad metalne jezgre Marsa. Ovo otkriće pruža nove uvide u procese formiranja Marsa, njegovu evoluciju te kako je postao suha i pusta planeta koju vidimo danas.

Seizmički podaci

Seizmički podaci poslužili su za lociranje i identifikaciju ovog tankog sloja rastaljenih silikata, minerala koji čine koru i plašt Marsa, ali i Zemlje. Sloj se nalazi između Marsovog plašta i jezgre, a otkriće ovog sloja dovelo je do zaključka da je Marsova jezgra gušća i manja od onoga što smo prethodno mislili. Ovaj zaključak bolje se usklađuje s drugim geofizičkim podacima te analizama marsovskih meteorita.


Profesor Vedran Lekić, geolog sa Sveučilišta Maryland i jedan od suautora rada, usporedio je ovaj sloj s “grijanim pokrivačem” koji obavija Marsovu jezgru, kako prenosi Phys.org. “Ovaj pokrivač ne samo da zadržava toplinu iz jezgre, sprječavajući njeno hlađenje, već također koncentrira radioaktivne elemente, čiji raspad proizvodi toplinu”, objašnjava Lekić. “A kad se to dogodi, jezgra vjerojatno nije u stanju proizvesti konvektivna gibanja potrebna za stvaranje magnetskog polja, što bi moglo objasniti zašto Mars trenutno nema aktivno magnetsko polje.”

Bez funkcionalnog zaštitnog magnetskog polja, Mars je iznimno ranjiv na surove solarne vjetrove, a to je dovelo do gubitka vode na površini i onemogućilo održavanje života. Razlika između Zemlje i Marsa u ovom kontekstu može se povezati s različitim unutarnjim strukturama i evolutivnim putanjama koje su ova dva planeta prošla.

Bolje razumijevanje Marsa

Henri Samuel, glavni autor rada i znanstvenik iz Francuskog nacionalnog centra za znanstvena istraživanja, naglašava važnost ovog otkrića za razumijevanje magnetskog polja Marsa. “Termička izolacija Marsove metalne jezgre od strane ovog rastaljenog sloja sugerira da su vanjski izvori bili potrebni za generiranje magnetskog polja zabilježenog u marsovskoj kori tijekom prvih 500 do 800 milijuna godina njegove evolucije”, ističe znanstvenik.

Ova otkrića podržavaju teoriju da je Mars nekada bio ocean rastaljene magme koji je kasnije kristalizirao, stvarajući sloj rastaljenih silikata obogaćenih željezom i radioaktivnim elementima na dnu Marsovog plašta. Toplina koja potječe od radioaktivnih elemenata dramatično je promijenila termičku evoluciju i povijest hlađenja Marsa.

“Ovi slojevi, ako su rašireni, mogu imati značajne posljedice za ostatak planeta”, zaključuje Lekić. “Mogu nam pomoći shvatiti kako se generiraju i održavaju magnetska polja, kako se planeti hlade tijekom vremena i kako se mijenja dinamika njihove unutrašnjosti.”

Iako je misija InSight završila u prosincu 2022. godine, analiza prikupljenih podataka i dalje traje, a znanstvenici Samuel, Lekić i njihovi kolege su među istraživačima koji koriste seismologiju za potvrđivanje strukture i burne prošlosti Marsa.

“Ovo novo otkriće rastaljenog sloja je samo jedan primjer kako i dalje učimo nove stvari iz završene misije InSight”, zaključuje Lekić. “Nadamo se da će informacije koje smo prikupili o evoluciji planeta pomoći budućim misijama u istraživanju drugih nebeskih tijela, poput Mjeseca, i drugih planeta, poput Venere.”


Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.