kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Supererupcija zvijezde koja se nalazi 400 svjetlosnih godina u zviježđu Orion
Svemir

Supererupcija zvijezde koja se nalazi 400 svjetlosnih godina u zviježđu Orion

Ilustracija supererupcije
objavljeno

Japanski astronomi snimili su revolucionarne podatke o supererupciji i erupciji protuberancije, pružajući dragocjene uvide u njihov utjecaj na evoluciju planeta i nastanak života.

Uvid u čudan svijet

Koristeći istovremena opservacijska mjerenja sa Zemlje i iz svemira, tim japanskih astronoma uspješno je snimio sveobuhvatan pogled na supererupciju i masivnu erupciju protuberancije visoke brzine na zvijezdi. Ovo otkriće baca svjetlo na mehanizme iza supererupcija i erupcija zvjezdanih protuberancija.

Masivne zvjezdane supererupcije: Posljedice za evoluciju planeta i nastanak života

Supererupcije, preko deset puta veće od najveće promatrane erupcije na Suncu, mogu značajno utjecati na evoluciju planeta koji se formiraju oko zvijezda i na razvoj života na tim planetima. Međutim, detalji o tome kako se supererupcije i erupcije protuberancija na zvijezdama događaju ostali su nejasni.

Kombiniranje opservacija za revolucionarne uvide

Shun Inoue sa Sveučilišta u Kyotu predvodio je tim koji je koristio 3,8-m teleskop Seimei u Japanu i satelit Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) kako bi pratio binarni zvjezdani sustav V1355 Orionis, poznat po čestom oslobađanju velikih supererupcija. V1355 Orionis nalazi se 400 svjetlosnih godina u zviježđu Orion.


Snimanje supererupcije i erupcije protuberancije

Astronomi su uspjeli snimiti supererupciju kontinuiranim opservacijama visoke vremenske rezolucije. Analiza podataka otkrila je da supererupcija potječe od erupcije protuberancije. Iako izračunavanje brzine erupcije zahtijeva pretpostavke, čak i konzervativne procjene daleko nadmašuju brzinu bijega zvijezde (347 km/s), što ukazuje na to da bi erupcija protuberancije mogla osloboditi se gravitacije zvijezde i razviti se u koronalne mase (CME). Erupcija je također bila jedna od najmasovnijih ikad promatranih, prenoseći bilijune tona materijala.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.