kozmos.hr
Znanost

Što su “chemtrails” koje “proizvode” zrakoplovi?

Što su chemtrails koje proizvode zrakoplovi?
objavljeno

Tragovi kondenzacije (ili chemtrailsi): Što su i kako se formiraju?

Tragovi kondenzacije (popularno chemtrailsi) nastaju od mlaznih motora na krstarećoj visini. No, je li to razlog za zabrinutost? Evo što nam znanost govori, i zašto se ne trebate brinuti.

Ako živite ispod popularne zračne rute, vjerojatno ste već vidjeli duge, tanke oblake na nebu. To su kontrasljevi koji potječu iz zrakoplova.

Chemtrailsi su zapravo tragovi kondenzirane vodene pare koje stvaraju mlazni motori, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi.

Najčešće ih vidimo iza aviona na krstarećoj visini, ali mogu ih stvarati i rakete. Chemtrailsi nastaju kada se topla vodena para koju mlazni motor emitira nakon sagorijevanja ohladi i kondenzira u Zemljinoj atmosferi, prema Agenciji za zaštitu okoliša (EPA). Za kondenzaciju su potrebni specifični uvjeti temperature i vlažnosti zraka – zrak mora biti hladan i umjereno vlažan.

Ovi oblaci se najčešće formiraju na krstarećoj visini zrakoplova, između otprilike 32.000 i 42.000 stopa (10.000 do 13.000 metara) u gornjoj troposferi, prema Institutu Rocky Mountain (RMI), jer se tamo nalaze potrebni uvjeti. Zbog stalnih promjena u atmosferi, uvjeti možda nisu povoljni za formiranje kontrasljeva na ovoj visini, što je razlog zašto ne svi zrakoplovi stvaraju kontrasljeve tijekom svakog leta.


Da li su kontrasljevi dobri ili loši? Općenito govoreći, kontrasljevi nisu ni dobri ni loši. Oni su jednostavno oblaci stvoreni od mlaznih motora pod određenim atmosferskim uvjetima. Međutim, istraživanja sugeriraju da kontrasljevi doprinose zagrijavanju i hlađenju atmosfere, prema RMI, a posebno je problematično zagrijavanje.

Zašto su kontrasljevi loši za okoliš? Kontrasljevi koji se formiraju noću ili traju do noći glavni su doprinosioci atmosferskom zagrijavanju, prema Institutu Rocky Mountain (RMI). Zemlja noću prolazi kroz radijativno hlađenje – toplina se zrači s površine u svemir – ali oblaci poput kontrasljeva mogu tu toplinu zadržati.

Zašto neki zrakoplovi ne proizvode chemtrailse? Svi mlazni motori potencijalno mogu proizvesti ove oblake, ali su za formiranje chemtrailsa potrebni specifični atmosferski uvjeti, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi. Zrak mora biti hladan i vlažan – uvjeti koji se najčešće nalaze na krstarećoj visini.

Ako se chemtrailsi formiraju iza aviona, mogu trajati samo nekoliko sekundi prije nego što se rasprše, ili mogu trajati satima. Sve ovisi o atmosferskim uvjetima u tom trenutku, prema EPA; niža vlažnost vodi kratkotrajnim chemtrailsima, dok viša vlažnost vodi trajnim. U ovom drugom slučaju, chemtrailsi se mogu raspršiti vjetrom, dosežući nekoliko milja širine i 200 do 400 metara visine. Možemo precizno predvidjeti hoće li se formirati ovaj fenomen na temelju atmosferske temperature i vlažnosti, kaže EPA.

Jesu opasni za ljude? Ne, chemtrailsi nisu izravno opasni za ljude. Postoji teorija zavjere da vlada koristi zrakoplove kako bi u atmosferu raspršila toksične kemikalije iz raznih zlonamjernih razloga, stvarajući kemijske tragove, ili “chemtrailse.” Međutim, nema dokaza koji bi podržavali ovu tvrdnju.

“Nema osnove za ovu teoriju zavjere, a znanstvenici je ne smatraju nimalo vjerodostojnom,” rekao je Steven Barrett, profesor aeronautike i astronautike na Massachusetts Institute of Technology (MIT) i direktor MIT Laboratorija za zrakoplovstvo i okoliš za Space.com.

David Keith, profesor primijenjene fizike na Harvard’s School of Engineering and Applied Sciences i profesor javne politike na Harvard Kennedy School, pruža detaljno opovrgavanje ove teorije na web stranici svoje istraživačke skupine. Keith proučava klimatsku znanost i tehnologiju, kao i javne politike solarnog geo-inženjeringa.

Utjecaj na okoliš? Chemtrailsi su napravljeni od vodene pare, baš kao i oblaci. Iako chemtrailsi i oblaci nisu izvana opasni za okoliš, igraju ulogu u regulaciji temperature Zemlje kroz efekt staklenika. Prema NASA-i, oblaci – uključujući chemtrailse – mogu igrati ulogu u hlađenju i zagrijavanju naše zemlje. Sunce emitira toplinsko zračenje koje putuje prema Zemlji. Kada solarno zračenje dosegne guste oblake u atmosferi Zemlje, ti oblaci mogu reflektirati zračenje natrag u svemir, održavajući planet hladnim. No kada zračenje dosegne površinu Zemlje, planet reflektira solarno zračenje natrag u svemir noću – osim ako na noćnom nebu postoje tanki oblaci poput chemtrailsa. Ti oblaci mogu zarobiti reflektirano solarno zračenje i zagrijavati Zemlju.


Problem nisu kratkotrajni chemtrailsi, već dugotrajni koji se protežu na velikom području i, u biti, postaju oblaci cirrus, koji su glavni krivci za zadržavanje topline na Zemlji, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi.

Nekoliko javnih i privatnih subjekata trenutno istražuje načine kako ublažiti utjecaj istih na klimu. Na primjer, studija NASA-e i DLR-a (Njemačkog centra za zrakoplovstvo) otkrila je da održivo zrakoplovno gorivo može smanjiti formiranje chemtrailsa za 50% do 70%.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.