kozmos.hr
Jeste li znali?

Što je mikrovalno pozadinsko zračenje?

Ova karta cijelog neba, izrađena na temelju podataka sa satelita Planck Europske svemirske agencije, prikazuje ostatke Velikog praska — zračenje koje potječe iz najranijih faza svemira. (Izvor slike: ESA / LFI & HFI Consortia)
objavljeno

Gotovo sve što znamo o najranijim trenucima svemira, o njegovom nastanku, strukturi i evoluciji, proizlazi iz jednog tihog, nevidljivog izvora: kozmičkog mikrovalnog pozadinskog zračenja. Ovo zračenje nije svjetlost zvijezda ni trag eksplozija, već ostatak samog svitanja svemira. Riječ je o prigušenom signalu gotovo ujednačene temperature, koji dolazi sa svih strana neba. Na prvi pogled izgleda ravnomjerno, no sitne fluktuacije skrivene u toj pozadini predstavljaju tragove rane raspodjele tvari — “otiske prstiju” Velikog praska, zapisane u samom tkivu svemira.

Ali što je zapravo mikrovalno pozadinsko zračenje? Kako znamo da postoji? I zašto predstavlja jedan od najvažnijih dokaza u povijesti znanosti?

Svjetlost iz vremena kada zvijezde nisu postojale

Oko 380.000 godina nakon Velikog praska, svemir je bio tamna, užarena juha čestica. Elektroni su slobodno lutali prostorom, sudarajući se s fotonima, česticama svjetlosti, i onemogućujući im da putuju slobodno. U tom stanju, svemir nije bio proziran. Bio je poput guste magle kroz koju svjetlost ne može proći.

No tada se dogodilo nešto ključno: svemir se dovoljno ohladio da se elektroni počnu vezivati za atomske jezgre i stvore prve neutralne atome. Taj trenutak označava prvi put kada je svemir postao proziran za svjetlost. Fotonima je napokon bilo omogućeno da se slobodno kreću prostorom, i upravo ti fotoni putuju do nas još od tada.

I putuju i danas.

Upravo ti drevni fotoni čine kozmičko mikrovalno pozadinsko zračenje (CMB – cosmic microwave background). Oni su svjetlost iz vremena kada je svemir prvi put postao proziran, a njihovo proučavanje daje nam doslovan uvid u početke svega što postoji.

Kako izgleda to zračenje?

Karta temperaturne raspodjele kozmičkog mikrovalnog pozadinskog zračenja, izmjerena svemirskom letjelicom Planck. Izvor: Wikimedia Commons.
Karta temperaturne raspodjele kozmičkog mikrovalnog pozadinskog zračenja, izmjerena svemirskom letjelicom Planck. Izvor: Wikimedia Commons.

Kozmičko pozadinsko zračenje nije vidljivo ljudskom oku. Riječ je o mikrovalnoj svjetlosti, sličnoj onoj koja se koristi u mikrovalnim pećnicama, ali iznimno slabog intenziteta. Nalazi se u svim smjerovima, s gotovo jednakom jačinom, oko 2,725 kelvina iznad apsolutne nule.

Na prvi pogled, čini se savršeno jednoličnim. No precizna mjerenja pokazuju sitne nepravilnosti, fluktuacije u temperaturi reda veličine 1 prema 100.000. Upravo te male varijacije skrivaju ključnu informaciju: one su tragovi početne raspodjele gustoće tvari u svemiru, iz kojih su kasnije nastale galaksije, skupovi i sve velike strukture koje danas opažamo.

Kako smo ga otkrili?

Mikrovalno pozadinsko zračenje prvi su put detektirali 1965. godine američki fizičari Arno Penzias i Robert Wilson. Dok su testirali radioantenu, uočili su neobičan šum koji je dolazio iz svih smjerova, neovisno o vremenu dana ili lokaciji. Nisu znali što je to, no istovremeno su znanstvenici Robert Dicke i Jim Peebles s Princetona teoretski predvidjeli upravo takav signal kao dokaz Velikog praska.

Povezivanjem tih opažanja, čovječanstvo je po prvi put dobilo potvrdu da je svemir doista imao početak.

Za ovo otkriće Penzias i Wilson su 1978. dobili Nobelovu nagradu za fiziku.

Što nam to zračenje govori?

Proučavanje mikrovalnog zračenja otvorilo je novo doba kozmologije. Sateliti poput COBE-a, WMAP-a i ESA-inog Plancka omogućili su izradu preciznih mapa CMB-a, otkrivajući raspodjelu fluktuacija s mikrokelvinskom točnošću.

Na temelju tih podataka znanstvenici mogu precizno odrediti starost svemira (oko 13,8 milijardi godina), njegovu zakrivljenost (ravna geometrija na najvećim razmjerima), te udjele osnovnih sastavnica: oko 5 % čini obična materija, 27 % tamna tvar, a preostalih 68 % tamna energija. Osim toga, iz mikrovalnog pozadinskog zračenja moguće je rekonstruirati kronologiju širenja svemira, procijeniti stopu ranog kozmičkog širenja (inflacije), te pratiti razvoj primordijalnih fluktuacija gustoće koje su tijekom milijardi godina narasle u današnje galaksije, jata i kozmičke strukture.

Drugim riječima, CMB je kozmički DNK svemira.

Zašto je to ključno za znanost?

Mikrovalno pozadinsko zračenje predstavlja jedan od najsnažnijih empirijskih dokaza za teoriju Velikog praska. Ono je globalni, neizbježni podsjetnik da je svemir imao početak, da se širi, i da njegovi zakoni proizlaze iz fundamentalnog procesa koji se dogodio prije gotovo 14 milijardi godina.

Bez CMB-a, kozmologija bi bila tek skup spekulacija. Zahvaljujući njemu, možemo govoriti o preciznoj znanosti: ne samo o tome što je bilo, već i kada, kako i zašto.

U svijetu punom svjetlosti zvijezda, crnih rupa i galaktičkih eksplozija, najvažniji signal dolazi iz tame. Kozmičko mikrovalno pozadinsko zračenje nije bučno. Nije vidljivo. No ono nosi najveću priču koju imamo: priču o početku vremena, prostora i svega što jesmo.

I dok god to zračenje postoji — a očekuje se da će trajati gotovo vječno — pružat će nam jedinstven prozor u uvjete koji su vladali svega 380.000 godina nakon Velikog praska. U njemu su zapisana sjećanja svemira na vlastiti početak.

Ivan je novinar, bloger i autor s više od 15 godina iskustva u digitalnim medijima. Piše o širokom spektru tema, uključujući svemir, astronomiju, znanost, povijest i arheologiju. Objavljuje kao gostujući autor u Večernjem listu, a kao stručni sugovornik gostovao je u emisijama na kanalima Science Discovery i History Channel. Osnivač je portala Kozmos.hr, prvog hrvatskog online magazina posvećenog popularizaciji znanosti i svemira.