kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Astronomija
  • /
  • Rotira li naš svemir? Zagonetka koja može promijeniti naše shvaćanje kozmosa
Astronomija

Rotira li naš svemir? Zagonetka koja može promijeniti naše shvaćanje kozmosa

Rotira li naš svemir Zagonetka koja može promijeniti naše shvaćanje kozmosa
objavljeno

Svemir je prepun objekata koji se neprestano vrte — planeti, zvijezde, mjeseci, pa čak i cijele galaksije. No, postavlja se pitanje: rotira li se i sam svemir?


Svemir je ispunjen objektima koji se neprestano okreću — planeti, zvijezde, mjeseci, pa čak i cijele galaksije. No, jedno ključno pitanje ostaje: okreće li se cijeli svemir?

Ovo pitanje već dugo zaokuplja znanstvenike, jer razumijevanje moguće rotacije svemira može otkriti važne aspekte njegove temeljne prirode.

“Iako se ovo može činiti apstraktnim pitanjem, ono ima duboke implikacije na naše razumijevanje fizike,” objašnjava dr. Tess Jaffe, astrofizičarka sa Sveučilišta Maryland i istraživačica u NASA-inom Goddard Space Flight Centru. “Svemir nam pruža prirodni laboratorij za istraživanje temeljnih pitanja fizike koja ne možemo proučavati na Zemlji.”

Znanstvenici su prilikom istraživanja svemira krenuli od temeljne pretpostavke da je svemir izotropan, što znači da izgleda isto u svim smjerovima, i da se ne okreće. Ove pretpostavke nisu nužno nametnute Einsteinovim jednadžbama, ali su postale osnova za izgradnju standardnog kozmološkog modela.


“Ove pretpostavke ukorijenjene su u način na koji analiziramo podatke i tumačimo rezultate,” ističe dr. Daniela Saadeh, znanstvena suradnica na Sveučilištu u Nottinghamu. “Međutim, znanost zahtijeva da te pretpostavke testiramo i provjerimo, a ne da se oslanjamo na njih bez kritičkog preispitivanja.”

Kozmičko mikrovalno pozadinsko zračenje je ključ

Kako bi testirali ove temeljne pretpostavke, znanstvenici su se okrenuli kozmičkom mikrovalnom pozadinskom zračenju (CMB), najstarijem svjetlu koje možemo promatrati. Ova svjetlost, koja potječe iz vremena samo 380.000 godina nakon Velikog praska, sadrži dragocjene informacije o povijesti, sadržaju i strukturi svemira.

Iako CMB na prvi pogled izgleda jednolično, postoje vrlo male varijacije u njegovoj temperaturi — tek tisućinka stupnja — koje su oblikovane povijesnim događajima u svemiru. Proučavanjem tih razlika, znanstvenici mogu otkriti je li svemir na neki način izobličen, što bi moglo ukazivati na vrtnju ili nejednaku ekspanziju u različitim smjerovima. Mjerenja polarizacije CMB-a također pružaju dodatne informacije o strukturi svemira.

Svemir NE rotira

Rezultati ovih istraživanja pokazali su da CMB ne daje nikakve dokaze da se svemir rotira. Štoviše, prema studiji iz 2016. godine objavljenoj u časopisu Physical Review Letters, postoji omjer od 120.000 prema 1 da je svemir izotropan, što znači da izgleda isto u svim smjerovima. Još jedna studija pokazala je 95% vjerojatnosti da je svemir homogen, odnosno jednak na velikim skalama. Ovi nalazi snažno podržavaju teoriju da je svemir uglavnom uniforman i da se ne rotira. Iako se očekuje da će buduća mjerenja polarizacije CMB-a biti još preciznija, malo je vjerojatno da će izazvati ove zaključke.

“Već smo dosegli točku u kojoj ne očekujemo da ćemo iz trenutnih temperaturnih signala CMB-a dobiti više informacija,” kaže Jaffe. “Čak i s novim podacima o polarizaciji, malo je vjerojatno da ćemo otkriti nešto što bi značajno promijenilo naše razumijevanje o rotaciji svemira.”


Zaključak da se svemir ne rotira pruža znanstvenicima određeno olakšanje, jer potvrđuje osnovne pretpostavke na kojima su temeljili svoje modele. No, ova spoznaja također nas podsjeća na našu skromnu ulogu u beskonačnom svemiru.

“Počeli smo kao vrsta s uvjerenjem da smo sredina svemira,” kaže Saadeh. “Danas, više nego ikad, jasno je koliko smo mali i koliko je naš položaj u svemiru nebitan u širem kontekstu.”


Trudimo se biti točni, ali ako mislite da smo u ovom članku napravili grešku, javite nam se. Također, ne zaboravite pratiti naš ekskluzivni kanal: https://t.me/s/kozmoshr.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.