Jedan krater na Marsu otkriva neobičan spoj geoloških procesa koji su oblikovali površinu planeta kroz milijarde godina. Zahvaljujući novim snimkama s misije Mars Express, znanstvenici su detaljno proučili područje poznato kao Deuteronilus Cavus — krater koji sadrži tragove i leda, i tekuće vode, i vulkanske aktivnosti, što ga čini jedinstvenim u marsovskoj regiji.
Krater se nalazi u sjevernim ravnicama Marsa i nastao je prije otprilike 3,9 milijardi godina. Tijekom tog vremena prošao je kroz brojne faze — od ledenih razdoblja do erupcija i vremenskih uvjeta u kojima je voda mogla teći površinom. Površina unutar i oko kratera danas je mozaik geoloških ostataka koji pričaju priču o klimatskoj i vulkanskoj povijesti planeta.
Znakovi drevnih ledenjaka i vulkanskih nanosa
Promatrajući unutrašnjost Deuteronilusa, znanstvenici su uočili duge, glatke nizove stijena koji izgledaju kao da su se nekoć sporo kretali niz padinu. Riječ je o ostacima drevnih ledenih masa pomiješanih s kamenjem koje su tijekom hladnijih razdoblja klizile nizbrdo, ostavljajući za sobom prepoznatljive tragove. Te strukture upućuju na to da je ovo područje Marsa nekoć bilo pod snažnim utjecajem ledenjaka, što dodatno potvrđuje koliko se klima tog planeta kroz vrijeme mijenjala.
Na rubovima kratera vidljivi su znakovi vodene erozije. Iako ne postoji delta poput one u krateru Jezero, jasno se vidi gdje je voda nekada ulazila u strukturu, nagrizajući dio zida. Znanstvenici smatraju da su ti procesi bili aktivni tijekom razdoblja kada je Mars imao povoljniji nagib osi i povremene toplije faze koje su omogućile postojanje tekuće vode.
Posebno su zanimljive tamne naslage na dnu kratera. Analize sugeriraju da se radi o vulkanskom pepelu, koji je vjetar tijekom vremena raznio i nataložio u udubljenju. Neke površine pokazuju i svijetlije, reflektirajuće slojeve koji bi mogli biti mješavina gline i pepela — što dodatno pojačava mogućnost da je u prošlosti ondje postojalo barem povremeno zadržavanje vode.
Povrh svega, teren oko kratera ima valovitu, naboranu strukturu. Takvi uzorci obično nastaju kad se lava širi, hladi i polako stvrdnjava. U ovom slučaju, znakovi vulkanske aktivnosti nisu spektakularni poput klasičnih konusa, ali su prisutni i ukazuju na dugotrajne procese koji su oblikovali regiju.
Deuteronilus Cavus je daleko od najpoznatijih lokacija na Marsu, no njegova vrijednost leži upravo u složenosti. Spoj triju glavnih geoloških utjecaja — leda, vode i vulkana — rijetkost je čak i na planetu tako raznolikom kao što je Mars. Za istraživače koji žele razumjeti kako se Mars mijenjao kroz vrijeme, ovo područje nudi prirodni arhiv koji je preživio milijarde godina klimatskih i unutarnjih promjena.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.