kozmos.hr
Astronomija

Novi satelit Φsat-2 pokazuje moć umjetne inteligencije u promatranju Zemlje

Novi satelit Φsat-2. Zasluge: ESA.
objavljeno

Φsat-2, revolucionarni cubesat Europske svemirske agencije (ESA), dizajniran za unapređenje promatranja Zemlje uz pomoć umjetne inteligencije, uspješno je lansiran.


Ovaj cubesat započeo je svoje putovanje u svemir 16. kolovoza u 20:56 po srednjoeuropskom vremenu (11:56 lokalno) na raketi SpaceX Falcon 9, s Vandenbergove svemirske baze u Kaliforniji, u SAD-u. Lansiranje je provedeno u suradnji s Exolaunchom kao dijelom misije Transporter-11, koja je uključivala i Arktički vremenski satelit ESA-e. Već u 21:50 po srednjoeuropskom vremenu, Φsat-2 se odvojio od lansirnog vozila, a u 23:47 signal s tlo stanice Svalbard u Norveškoj potvrdio je da je satelit sigurno u orbiti.

Napredak u promatranju Zemlje uz pomoć umjetne inteligencije

Φsat-2 postavlja nove granice u promatranju Zemlje, demonstrirajući kako se tehnologije umjetne inteligencije mogu koristiti za unapređenje načina na koji promatramo naš planet iz svemira. Ovaj minijaturni satelit opremljen je naprednom multispektralnom kamerom i snažnim računalom s umjetnom inteligencijom koje analizira i obrađuje slike dok je u orbiti. Ova tehnologija bit će ključna za odgovore na prirodne katastrofe, nadzor mora, zaštitu okoliša i mnoge druge primjene.


Simonetta Cheli, direktorica programa promatranja Zemlje u ESA-i, izjavila je: “Oduševljeni smo današnjim lansiranjem Φsat-2, koji će pokazati transformativnu moć umjetne inteligencije u promatranju Zemlje. Ova misija najavljuje novu eru u prikupljanju korisnih podataka iz svemira, obećavajući pametnije i učinkovitije načine praćenja našeg planeta.”

Nicola Melega, tehnički službenik za Φsat-2 u ESA-i, dodao je: “Misija Φsat-2 pokazuje kako napredna tehnologija umjetne inteligencije može transformirati našu sposobnost praćenja i odgovora na promjene na Zemlji, čineći podatke iz svemira korisnijima i utjecajnijima nego ikad prije.”

Nova era umjetne inteligencije u svemiru

Umjetna inteligencija značajno je unaprijedila način na koji promatramo i razumijemo naš planet. Sposobnosti umjetne inteligencije omogućavaju brzo i precizno procesiranje satelitskih podataka, pretvarajući goleme količine sirovih podataka u korisne informacije za znanstvenike, tvrtke i donositelje politika. Dok se većina obrade uz pomoć umjetne inteligencije obavlja na Zemlji nakon što se podaci preuzmu, ESA-in satelit Φsat-2 obrađuje podatke u stvarnom vremenu. Umjesto preuzimanja velikih količina sirovih podataka, uključujući one koji su zaklonjeni oblacima, aplikacije na satelitu obrađuju slike izravno u orbiti, osiguravajući da se samo najvažnije informacije šalju natrag na Zemlju. Ova inovacija donosi opipljive prednosti, poboljšava prijenos podataka i ubrzava donošenje odluka.

Satelit orbitira Zemljom na visini od 510 km, a njegova multispektralna kamera snima Zemlju u sedam različitih traka u vidljivom do bliskom infracrvenom dijelu elektromagnetskog spektra. Platforma 6U Cubesat, koju je dizajnirao i razvio OpenCosmos, pokreće aplikacije s umjetnom inteligencijom koje se mogu lako instalirati i upravljati njima daljinski sa Zemlje.

Ključne aplikacije s umjetnom inteligencijom na Φsat-2

Ove aplikacije pružaju korisne podatke za zaštitu okoliša i postavljaju nove standarde u svemirskoj tehnologiji umjetne inteligencije. Na lansiranju, Φsat-2 pokreće sljedeće aplikacije:

  • Detekcija oblaka: Za razliku od tradicionalnih satelita koji preuzimaju sve snimljene slike, uključujući one zaklonjene oblacima, Φsat-2 obrađuje slike izravno u orbiti, osiguravajući da se samo jasne, uporabljive slike šalju natrag na Zemlju. Ova aplikacija, razvijena od strane KP Labs, također može klasificirati oblake i pružiti uvid u raspodjelu oblaka.
  • Generiranje uličnih karata: Aplikacija Sat2Map, koju je razvila CGI, pretvara satelitske snimke u ulične karte. Ova mogućnost je posebno korisna za hitne službe, omogućujući im da identificiraju pristupne ceste tijekom katastrofa kao što su poplave ili potresi.
  • Detekcija pomorskih plovila: Aplikacija za detekciju pomorskih plovila, razvijena od strane CEiiA, koristi tehnike strojnog učenja za automatsko otkrivanje i klasifikaciju plovila u određenim regijama, olakšavajući nadzor aktivnosti poput ilegalnog ribolova.
  • Kompresija i rekonstrukcija slika na brodu: Razvijena od strane GEO-K, ova aplikacija odgovorna je za kompresiju slika na letjelici, značajno smanjujući veličinu datoteka i povećavajući brzinu preuzimanja podataka. Nakon što se preuzmu na Zemlju, slike se rekonstruiraju korištenjem posebnog dekodera.

Nove aplikacije u razvoju

I kako se ono kaže, a to nije sve! Kako bi dodatno proširio mogućnosti satelita, sada kada je u orbiti, bit će učitane dvije dodatne aplikacije:


  • Detekcija anomalija u moru: Ova aplikacija, razvijena od strane IRT Saint Exupery Technical Research, koristi algoritme strojnog učenja za otkrivanje anomalija u morskim ekosustavima, kao što su izlijevanje nafte, cvjetanje štetnih algi i velika taloženja sedimenta u stvarnom vremenu.
  • Detekcija požara: Sustav za detekciju požara, razvijen od strane Thales Alenia Space, koristi strojno učenje za pružanje ključnih informacija u stvarnom vremenu timovima za odgovor na požare.

Φsat-2 je rezultat suradnje s tvrtkom Open Cosmos kao glavnim izvođačem, podržan od strane industrijskog konzorcija koji uključuje CGI, Simera, Ubotica, CEiiA, GEO-K i KP-Labs. Ovaj napredni satelit predstavlja značajan korak naprijed u korištenju umjetne inteligencije za promatranje Zemlje, otvarajući nove mogućnosti za učinkovitije i preciznije praćenje našeg planeta.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.