kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Neobični parovi planeta mase Jupitera otkriveni kao mogući ostaci “neuspjelih zvijezda”
Svemir

Neobični parovi planeta mase Jupitera otkriveni kao mogući ostaci “neuspjelih zvijezda”

Slobodno plutajući binarni planeti su češći nego što se ranije mislilo
objavljeno

Nova teorija predlaže da neobični parovi objekata mase Jupitera, koji se nalaze u binarnim sustavima i poznati su kao JuMBO (Jupiter-mass Binary Objects), možda predstavljaju ostatke zvijezda preoblikovanih intenzivnim zračenjem masivnih obližnjih zvijezda. Ovo otkriće moglo bi značajno promijeniti naše razumijevanje nastanka planeta i zvijezda.

Pogled u svijet “odmetnutih” ili slobodno plutajućih planeta

Korištenjem svemirskog teleskopa James Webb (JWST), astronomi su identificirali jedinstvene objekte poznate kao JuMBO (Jupiter-mass Binary Objects). Ovi parovi plinovitih divova predstavljaju fenomen bez presedana u dosadašnjim promatranjima. Umjesto da kruže oko zvijezde, ovi kozmički objekti tvore međusobne orbite na udaljenostima od 25 do 400 astronomskih jedinica (AJ), što je 25 do 400 puta udaljenost između Zemlje i Sunca.

Smješteni unutar maglice Orion, ovi plutajući “planeti” obuhvaćaju mase od 0,7 do čak 30 puta mase Jupitera. Njihova izoliranost od matičnih zvijezda postavlja ključna pitanja: Kako su ovi objekti nastali i što ih održava na tako velikim međusobnim udaljenostima?

Ranije teorije pretpostavljale su da su ovi objekti izbačeni iz svojih matičnih sustava ili da su formirani u blizini zvijezda te kasnije gravitacijskim interakcijama postali neovisni. Međutim, najnovije istraživanje nudi drukčiju perspektivu, sugerirajući da ovi objekti možda nisu planeti, već preoblikovani ostaci zvijezda.

Nova hipoteza: ostaci “neuspjelih zvijezda”

Zvijezde se rađaju u gustim oblacima plina i prašine poznatima kao proto-zvjezdane jezgre. Pod djelovanjem gravitacije, ovi objekti se urušavaju i stvaraju protozvijezde. U nekim slučajevima, jezgra se fragmentira, dajući nastanak binarnim ili višestrukim sustavima zvijezda. No, uvjeti u ovim “zvjezdanim jaslicama” često su iznimno neprijateljski. Regije poput maglice Orion, u kojima obitavaju masivne zvijezde, izložene su snažnom visokoenergetskom zračenju koje može destabilizirati formiranje zvijezda.

Astrofizičari Anthony Whitworth i Hans Zinnecker prije dvadeset godina teoretski su predložili da intenzivno zračenje može ukloniti vanjske slojeve proto-zvjezdanih jezgri, dok istovremeno sabija njihovo središte. Ovaj proces može dovesti do stvaranja objekata poput smeđih patuljaka ili masivnih plinovitih tijela sličnih planetima. Najnovije istraživanje sugerira da bi upravo ovaj mehanizam mogao objasniti nastanak JuMBO-a.

Kako bi testirali ovu hipotezu, znanstvenici su proveli računalne simulacije. Modelirali su proto-zvjezdane jezgre izložene visokoenergetskom zračenju i otkrili da mase i razmaci simuliranih objekata odgovaraju opaženim karakteristikama JuMBO-a. Rezultati upućuju na zaključak da intenzivno zračenje obližnjih masivnih zvijezda može transformirati binarne sustave u parove planeta sličnih JuMBO-ima.

Ovo otkriće pruža fascinantan uvid u kaotične i dinamične procese formiranja zvijezda i planeta. Tradicionalna shvaćanja o nastanku ovih tijela sada se dovode u pitanje, otvarajući mogućnosti za nova istraživanja i potencijalna otkrića.

Istraživači, međutim, ističu potrebu za dodatnim dokazima iz drugih zvjezdanih regija.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.