Novi videozapis iz NASA-inog laboratorija za mlazni pogon (JPL) u Kaliforniji otkriva nam kako izgledaju snijeg, mraz i led na Crvenom planetu.
Vodeni led na Marsu
Brojne svemirske misije u proteklih nekoliko desetljeća otkrile su zanimljive ledene karakteristike Marsa te pokazale kako Crveni planet ponekad može jako nalikovati Zemlji. “Ako odete na prave lokacije, pronaći ćete vodeni led, baš poput onog na Zemlji”, objašnjava Sylvain Piquex, znanstvenik JPL-a za Mars u NASA-inom novom videu.
NASA-in lander Phoenix Mars 2008. godine otkrio je vodeni led na površini Marsa. Ovo je otkriće iznimno važno za buduće ljudske misije istraživanja svemira. “Ovo je vrsta vodenog leda koju bi astronauti potencijalno mogli koristiti u budućnosti kada odemo na Mars”, dodaje Piquex.
Drevnim Marsom ‘tekli’ su ledenjaci, tvrdi studija
Suhi led na Marsu
Mars također posjeduje suhi led odnosno čvrsti oblik ugljičnog dioksida (CO2). Umjesto da se topi kao vodeni led, led ugljičnog dioksida sublimira, stvarajući tako impozantne krajolike.
“Vidimo obilježja u obliku pauka, lepeze, gejzira, pjega i drugih vrsta originalnih objekata koje je zaista teško razumjeti, ali koji su prekrasni i jedinstveni za Mars”, navodi Piquex.
Marsovi ledenjaci ugljičnog dioksida se ‘kreću’
Snijeg na Marsu
Kao što na Zemlji pada snijeg, tako i na Marsu padaju kristali leda. NASA-in lander Phoenix koristio je svoj LIDAR instrument za detekciju svjetlosti te otkrio kristale vodenog leda u oblacima Marsa.
Nadalje, neke regije Marsa prekrivene su mrazom. NASA-ini landeri Viking te letjelice Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter, primijetili su mraz od ugljikovog dioksida na površini Crvenog planeta. “CO2 mraz nešto je s čime se ne susrećemo na Zemlji. Na mjestima gdje možete pronaći CO2 led, izinmno je hladno, otprilike -123.3°C “, tvrdi Piquex.
“Nijedno područje Marsa nema više od metar snijega i to kada govorimo o izrazito ravnim područjima. Bez obzira koliko je hladno, ne očekujte snježne nanose dostojne Rocky Mountainsa”, stoji u NASA-inom priopćenju.
Što se događa s Marsovim nestajućim ledenim pokrovom?
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.