kozmos.hr
Jeste li znali?

Nalazimo se u Zvjezdanoj eri svemira – što to znači?

objavljeno

Svemir u kojem živimo jedno je od najvećih misterija znanosti. Od Velikog praska do danas, kozmos se širi i razvija na načine koje tek počinjemo razumijevati (barem prema podacima kojima raspolažemo). Ljudi su gotovo neznatni u beskonačnom prostranstvu svemira – sitna točka u vremenu i prostoru, premda mnogi od nas to ne shvaćaju. No, zahvaljujući znanstvenom napretku, korak po korak otkrivamo tajne svemira. Ipak, što više otkrijemo, to se više pitanja otvara. Upravo to je za mene čarolija svemira – neprestano budi ljudski istraživački duh.

Od ‘početka vremena‘, prije otprilike 13.8 milijardi godina, znanstvenici vjeruju da je naš svemir prošao kroz niz faza, svaka sa svojim jedinstvenim karakteristikama i procesima. Od prvih trenutaka kaotične ekspanzije, preko tamne energije, pa sve do formiranja prvih zvijezda i galaksija. Iako još uvijek pokušavamo u potpunosti shvatiti kako je sve započelo, razumijemo da svemir prolazi kroz različite faze razvoja.


Jedna od tih faza vjerujemo da je Zvjezdana era (na engleskom Stelliferous era), period u kojem se naaš svemir nalazi danas. Ovo je doba kada zvijezde, galaksije, i sam život igraju ključnu ulogu u svemiru. Ova era započela je oko 150 milijuna godina nakon Velikog praska i definirana je aktivnim stvaranjem novih zvijezda i zvjezdanih sustava, procesom koji je oblikovao svemir kakav poznajemo.

Fotografija James Webba koja prikazuje Herbig-Haro 46:47. Zasluge: NASA, ESA, CSA. Joseph DePasquale (STScI)
Fotografija James Webba koja prikazuje Herbig-Haro 46:47. Zasluge: NASA, ESA, CSA. Joseph DePasquale (STScI)

Trenutno se nalazimo u Zvjezdanoj eri svemira – ali što to znači?

Zvjezdana era, za koju se vjeruje da je započela otprilike 150 milijuna godina nakon Velikog praska, predstavlja ključnu fazu u evoluciji svemira kada su se počele formirati prve zvijezde i galaksije. Ova era označava trenutak kada se kaotični svemir nakon eksplozivnog početka počeo smirivati, omogućujući uvjete potrebne za stvaranje struktura koje danas prepoznajemo kao temeljne za postojanje života.

Zvijezde, koje su glavni ‘akteri‘ ove ere, ne samo da proizvode ogromne količine energije kroz proces nuklearne fuzije, već i stvaraju teže kemijske elemente poput ugljika, kisika i željeza, koji su ključni za nastanak planeta i, u konačnici, života. Bez tih zvjezdanih peći, materijali potrebni za formiranje planeta i bioloških sustava nikada ne bi postojali.

Ova era traje i danas, a procjenjuje se da će potrajati još milijardama godina, sve dok svemir ne iscrpi svoje zalihe plina potrebnog za formiranje novih zvijezda. Iako je stopa stvaranja novih zvijezda trenutno niža nego u ranijim fazama, zvjezdani sustavi i dalje nastaju, oblikujući kozmički krajolik kakav danas vidimo.

U ranim fazama svemira, neposredno nakon Velikog praska, svemir je bio previše vruć i gust da bi zvijezde mogle nastati. Temperatura je bila toliko visoka da su atomi bili ionizirani, a svemir ispunjen česticama i zračenjem. Tek kad se svemir dovoljno ohladio, oko 150 milijuna godina nakon Velikog praska, počeli su se formirati prvi oblaci plina i prašine, koji su se pod utjecajem gravitacije urušavali, stvarajući prve zvijezde. Taj trenutak označio je početak svemira kakvog danas poznajemo.


Zvjezdana era je posebno važna jer ne samo da omogućuje stvaranje zvijezda, nego i formiranje galaksija, planetarnih sustava te kemijskih elemenata potrebnih za život kakav poznajemo. Ova era daje kontekst za sve što trenutno opažamo u svemiru i pruža nam uvid u procese koji su oblikovali našu kozmološku prošlost, sadašnjost, a na neki način i budućnost.

Na slici Maglice Serpens (Serpens Nebula) koju je snimio svemirski teleskop James Webb, vidljivi su usklađeni izljevi plina iz protozvijezda u gornjem lijevom kutu. Serpens je refleksijska maglica koja svijetli reflektirajući svjetlost obližnjih zvijezda. Zasluge: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (NASA-JPL), Joel Green (STScI).
Na slici Maglice Serpens (Serpens Nebula) koju je snimio svemirski teleskop James Webb, vidljivi su usklađeni izljevi plina iz protozvijezda u gornjem lijevom kutu. Serpens je refleksijska maglica koja svijetli reflektirajući svjetlost obližnjih zvijezda. Zasluge: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (NASA-JPL), Joel Green (STScI).

Kako je sve započelo?

Dobro pitanje, zar ne? Moj istinksi odgovor je, još ne znamo, ali postoje dobre znanstvene teorije koji to mogu objasniti. Evo točno na što mislim.

Oko 150 milijuna godina nakon Velikog praska, svemir je dovoljno ohladio da bi se stvorili uvjeti za formiranje prvih struktura. Prvi oblaci plina, sastavljeni uglavnom od vodika i helija, počeli su se gravitacijski urušavati, stvarajući prve zvijezde. Ove rane zvijezde bile su masivne i kratkog vijeka, ali su odigrale ključnu ulogu u oblikovanju svemira kakav poznajemo. U njihovim jezgrama pokrenule su se nuklearne reakcije, koje su uzrokovale fuziju lakših elemenata u teže, poput ugljika, kisika i željeza – temeljnih gradivnih blokova za život.

Kako su se te zvijezde ‘rađale, živjele i umirale’ u eksplozijama supernova, oslobađale su te elemente u međuzvjezdani prostor, gdje su ih novi oblaci plina upijali, stvarajući sljedeće generacije zvijezda. Ovaj ciklus rađanja i smrti zvijezda oblikovao je galaksije i kozmičke strukture koje danas opažamo. Iako je taj proces još uvijek aktivan, stvaranje zvijezda se s vremenom usporava, jer svemir postaje sve stariji i njegove zalihe plina se smanjuju.

Prije otprilike četiri milijarde godina dogodila se još jedna značajna promjena – širenje svemira počelo je ubrzavati. Znanstvenici vjeruju da je ovo ubrzanje uzrokovano tajanstvenom silom koju nazivamo tamna energija. Tamna energija čini oko 70% ukupnog svemira i, iako ju još uvijek nismo izravno otkrili, njezin utjecaj jasno je vidljiv u načinu na koji se svemir širi. Ova sila uzrokuje da se galaksije sve brže udaljavaju jedna od druge, čineći tamnu energiju jednim od najvećih neriješenih misterija moderne kozmologije.

Šareni oblaci vidljivi su samo u infracrvenom svjetlu, što znači da ih tek sada po prvi put možemo promatrati zahvaljujući svemirskom teleskopu James Webb. JWST / Nasa.gov.
Šareni oblaci vidljivi su samo u infracrvenom svjetlu, što znači da ih tek sada po prvi put možemo promatrati zahvaljujući svemirskom teleskopu James Webb. JWST / Nasa.gov.

Što donosi budućnost?

Još jedno od temeljnih pitanja o našem svemiru jest kako će on završiti. Iako nemamo konačan odgovor, prema dosadašnjim podacima, postoji nekoliko mogućih scenarija koji nude odgovore na ovo pitanje.

Ono što znamo je da svemir se neprestano mijenja, a prema znanstvenicima, njegov razvoj može se podijeliti u pet različitih razdoblja, poznatih kao Pet doba svemira, prema knjizi Freda Adamsa i Grega Laughlina. Svako od ovih razdoblja oblikovano je jedinstvenim procesima koji su definirali kako se svemir razvijao i kako će se mijenjati u budućnosti.

  1. Primordijalna era: Ovo razdoblje obuhvaća prve trenutke nakon Velikog praska, kada je svemir bio iznimno vruć i kaotičan. Čestice su se sudarale, formirajući prve elementarne čestice i omogućujući formiranje struktura koje danas poznajemo.
  2. Zvjezdana era: Trenutno se nalazimo u ovoj eri, koja je započela otprilike 150 milijuna godina nakon Velikog praska, kada su se počele formirati prve zvijezde i galaksije. U ovoj eri, zvijezde dominiraju svemirom, pružajući energiju i elemente potrebne za nastanak života. Očekuje se da će ova era trajati još otprilike 100 bilijuna godina, sve dok zvijezde ne iscrpe svoj nuklearni gorivi.
  3. Degenerativna era: Nakon što sve zvijezde izgore, svemir će ući u razdoblje u kojem će bijeli patuljci, neutronske zvijezde i crne rupe postati dominantni objekti. Ova era će trajati između 1 kvadrilijuna i 1 duodecilijuna godina, dok će svemir polako tonuti u tamu i hladnoću.
  4. Era Crnih Rupa: U ovom razdoblju, crne rupe i preostali objekti također će polako nestati. Crne rupe će se polako isparavati putem Hawkingovog zračenja, a svemir će postati beživotna praznina. Vrijeme u ovoj fazi protezat će se beskonačno dugo, a svemir će postati gotovo potpuno prazan.
  5. Mračna era: Konačna faza svemira, u kojoj će sve strukture biti uništene, a prostor ispunjen samo elementarnim česticama bez ikakve interakcije. Svemir će biti potpuno hladan i statičan.

Iako je Mračna era završna faza prema ovoj teoriji, postoji nekoliko drugih scenarija koje znanstvenici razmatraju za kraj svemira, a ovdje ću navesti nekoliko od njih:

  • Toplinska smrt svemira: Prema ovoj teoriji, svemir će se širiti sve dok ne dosegne stanje maksimalne entropije. Sve će energije biti ravnomjerno raspodijeljene, a svemir će postati hladan i beživotan, bez mogućnosti nastanka novih struktura ili energije.
  • Dugo smrzavanje: Ova teorija predviđa da će širenje svemira nakon određenog vremena stati, a energija će se polako iscrpljivati. U tom stanju, svemir će postati statičan, a zvijezde će postupno izumirati bez mogućnosti stvaranja novih. Svemir će polako tonuti u tamu, ali bez daljnjeg širenja, ostavljajući za sobom hladan, beživotan prostor.
  • Veliki raspad (Big Rip): Ova teorija predlaže da bi tamna energija mogla uzrokovati ubrzano širenje svemira, razdvajajući ne samo galaksije i zvijezde, već i same atome, sve dok svemir ne postane kaotično raspršen.
  • Veliki stisak (Big Crunch): Ova teorija sugerira da bi širenje svemira moglo prestati i preokrenuti se, uzrokujući kolaps svemira natrag u singularnost, što bi moglo dovesti do ponovnog Velikog praska.
  • Vakuumska nestabilnost: Ovaj scenarij predlaže da svemir nije stabilan na najdubljoj razini. U jednom trenutku, promjena u fundamentalnom stanju čestica mogla bi transformirati sve poznate sile i čestice, što bi rezultiralo potpunom rekonstrukcijom svemira.

Ali tko zna, možda će naš svemir postojati zauvijek, bez konačnog kraja.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.