kozmos.hr
Astronomija

Novi model tamne energije bi mogao promijeniti sve što znamo o svemiru

holografski model tamne energije
objavljeno

Godine 1998., otkriće da se svemir širi ubrzano ostavilo je znanstvenike u potrazi za odgovorima. Kao objašnjenje uvedena je tamna energija, tajanstvena sila koja ispunjava cijeli prostor-vrijeme, no nemoguće ju je izravno detektirati. Iako je tamna energija ključni element u kozmologiji, i dalje je ostala misterij, s brojnim pitanjima poput problema kozmološke konstante i problema preciznog usklađivanja.

Sada su istraživači sa Baltičkog federalnog sveučilišta Immanuel Kant (BFU) razvili novi holografski model tamne energije koji bi konačno mogao pružiti stabilno objašnjenje za ubrzano širenje svemira. Njihova revolucionarna otkrića, nedavno objavljena u časopisu Physics Letters B, nude svjež pogled na ovu zagonetnu silu i što to znači za budućnost kozmologije.

Holografski princip mogao bi biti ključ za razumijevanje svemira

Ovaj model temelji se na holografskom (hologramskom) principu, ideji iz kvantne gravitacije i teorije struna, koja sugerira da se sve informacije unutar prostora mogu opisati podacima s njegovih granica. Prema njemu, sve vrijednosti unutar određenog volumena mogu se opisati parametrima koji se promatraju na njegovoj granici.


“Primjenom holografskog principa, možemo ponovno razmotriti prirodu tamne energije i ubrzano širenje svemira,” objašnjava Aleksandar Tepliakov, istraživač u BFU-ovom laboratoriju za matematičko modeliranje kompleksnih i nelinearnih sustava.

Rješavanje problema nestabilnosti kako bismo otkrili nove uvide

Ideja o holografskom modelu tamne energije nije nova – prvi put je predložena 2004. godine – no raniji modeli imali su ključni problem: nestabilnost. Tamna energija se često opisuje kao tekućina koja ravnomjerno ispunjava svemir, a fluktuacije se proučavaju pomoću parametar koji opisuje brzinu širenja zvučnih valova. Ako je taj parametar negativan, model postaje nestabilan, što je bio izazov u prethodnim pokušajima.

Tim iz BFU-a primijenio je drugačiji pristup. Umjesto da tamnu energiju tretiraju kao tekućinu, modelirali su je kao perturbacije, uzimajući u obzir metrička svojstva prostor-vremena. Ovaj novi način razmišljanja doveo je do iznenađujućeg otkrića: njihov holografski model tamne energije je stabilan, što bi moglo riješiti jedan od najvećih problema u kozmologiji.

Što slijedi za istraživanje tamne energije

S ovim stabilnim modelom, sljedeći korak je potvrda rezultata putem stvarnih podataka. Tepliakov ističe da će 2024. godine preciznija mjerenja, poput crvenog pomaka supernova tipa Ia i barionskih akustičnih oscilacija, omogućiti procjenu koliko model uistinu odgovara promatranom svemiru.

Ako se model pokaže točnim, moglo bi doći do prekretnice u našem razumijevanju tamne energije i kozmologije u cjelini. Ovo bi otkriće moglo pružiti odgovore na pitanja koja znanstvenici postavljaju desetljećima, otvarajući nove smjerove istraživanja širenja svemira i same prirode stvarnosti.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.