Kina se priprema za lansiranje naprednog svemirskog teleskopa, koji će konkurirati najmoćnijim postojećim opservatorijima. Kineski svemirski teleskop (CSST) donijet će revolucionarne mogućnosti, a za razliku od teleskopa poput James Webb ili Euclid, moći će se servisirati i nadograđivati u orbiti, čime mu se može značajno produljiti vijek trajanja.
Čime će se Kineski svemirski teleskop (CSST) izdvajati?
Predviđeno za lansiranje najranije 2026. godine, CSST će imati primarno zrcalo promjera 2 metra—nešto manje od Hubbleova, ali s 300 puta većim vidnim poljem. Ovo će mu omogućiti snimanje golemih dijelova neba u jednoj ekspoziciji, što je ključno za istraživanje kozmoloških struktura. Osim toga, teleskop će promatrati od bliskog ultraljubičastog do bliskog infracrvenog spektra, pokrivajući širok raspon znanstvenih ciljeva.
Njegove glavne misije uključuju:
- Mapiranje tamne tvari – Korištenjem gravitacijske leće, CSST će otkrivati sitne distorzije svjetlosti uzrokovane masivnim objektima, pomažući u razumijevanju nevidljive mase svemira.
- Istraživanje kozmoloških struktura – Analizom galaktičkih skupova i praznina teleskop će pomoći u boljem razumijevanju kako tamna energija oblikuje svemir.
- Mjerenje supernova i barionskih akustičnih oscilacija – Ove pojave ključne su za praćenje ekspanzije svemira tijekom milijardi godina.
Teleskop s prednošću koju drugi nemaju
Za razliku od drugih svemirskih opservatorija, CSST će dijeliti orbitu s kineskom svemirskom postajom Tiangong. Ova strateška odluka omogućit će redovito održavanje, zamjenu instrumenata i nadogradnje, čime se osigurava da teleskop ostane u vrhu znanstvenih istraživanja dugi niz godina.
CSST će se pridružiti vodećim opservatorijima nove generacije, uključujući NASA-in Nancy Grace Roman teleskop, Vera C. Rubin opservatorij i Euclid. Svaki od njih pružit će drugačiji uvid u svemir, a CSST-ov široki vidokrug i mogućnost dugotrajnog rada mogli bi igrati ključnu ulogu u budućim otkrićima.
Očekuje se da će u idućim godinama istraživanja pomoću ovih teleskopa pružiti nove odgovore o tamnoj tvari, tamnoj energiji i strukturi svemira. Kako se Kina približava lansiranju, znanstvena zajednica s nestrpljenjem iščekuje ulogu CSST-a u budućim istraživanjima.