kozmos.hr
Tehnologija

Jesu li podvodni NLO-i neposredna prijetnja? Američka vlada misli da jesu

NLO (UAP). Izvor: Depositphotos.com.
objavljeno

Da, ovo je još jedan članak o NLO-ima. Iako sam u prošlosti primio brojne komentare, pa čak i kritike zbog pisanja o ovoj temi na Kozmosu, i dalje čvrsto vjerujem da NLO-i zaslužuju pažnju na stranici posvećenoj znanosti, tehnologiji i svemiru. Ova tema postala je relevantna ne samo među vojnom zajednicom, već i među uglednim znanstvenicima koji prepoznaju njezin potencijalni značaj. Ako postoji i najmanja mogućnost da su neki od zabilježenih NLO-a zapravo tehnologija koja nije s našeg planeta, tada je naša dužnost, kao društva, da to istražimo s najvećom ozbiljnošću i znanstvenim rigorom. Ovdje dolazi u igru i ključna uloga novinara i blogera.

Na nama je odgovornost da ovu temu obrađujemo točno, temeljito i profesionalno, pružajući čitateljima vjerodostojne informacije i kritičku analizu. Upravo zbog toga smatram da je važno nastaviti istraživati i pisati o NLO-ima, jer ova tema ne samo da izaziva radoznalost, već ima potencijalno duboke implikacije za naše razumijevanje svijeta i svemira oko nas.



Tajne podvodnih objekata

Prije šest godina, na obali zaljeva Santa Monica, nekoliko diskastih objekata nečujno je izronilo iz vode, kratko se zadržalo u zraku, a zatim velikom brzinom nestalo u nebu. Glavni dočasnik američke mornarice, Charles Howard, kasnije je zabilježio svoje iskustvo s navodnim podvodnim fenomenom dok je bio usidren u zaljevu Guantanamo na Kubi. “Vidio sam tri čudna, velika bijela svjetla u vodi,” izjavio je Howard u emisiji “UFO Files” na History Channelu. Prema njegovom pisanom svjedočanstvu, svjetla su bila “široka tri do šest metara, s zaobljenim oblikom.”

Neidentificirani podvodni objekti (Unidentified submerged objects ili USO) već desetljećima intrigiraju istraživače fenomena NLO-a. Svjedočanstva sugeriraju da neki od ovih objekata mogu prelaziti granicu između zraka i vode, krećući se zapanjujućim brzinama od stotina kilometara na sat. Mala, ali utjecajna skupina entuzijasta, uključujući vladine sigurnosne i vojne dužnosnike, godinama zagovara potrebu za ozbiljnim istraživanjem potencijalno opasnih anomalija u vodi, na kopnu i u zraku. Njihov kontinuirani pritisak konačno je doveo do toga da američka vlada promijeni službeni naziv za NLO-e (neidentificirani leteći objekti) iz “Neidentificirani zračni fenomeni” (UAP) u “Neidentificirani anomalni fenomeni”. Ova promjena odražava rastuću zabrinutost zbog podvodnih prijetnji. Iako se na prvi pogled može činiti kao semantička sitnica, ona jasno pokazuje da Pentagon sada ozbiljno razmatra podvodne NLO-e kao potencijalnu prijetnju.

Američko Ministarstvo obrane jasno je naglasilo da UAP-i ne moraju nužno ukazivati na izvanzemaljske aktivnosti. Većina ovih fenomena dosad je imala razumna objašnjenja, poput ljudske tehnologije (dronovi, meteorološki baloni), Starlink satelita ili atmosferskih pojava poput lentikularnih oblaka. Promjena pristupa vlade prema izvještajima o NLO-ima započela je početkom 2010-ih, pod pritiskom zakonodavaca i rastućeg javnog interesa za razotkrivanjem klasificiranih izvještaja. Kao rezultat toga, došlo je do promjene u vojnoj kulturi. Nakon desetljeća skrivanja informacija o viđenjima, vojska sada aktivno potiče pripadnike da prijavljuju neobjašnjive fenomene. Danas piloti američke mornarice redovito prijavljuju neobične incidente koji bi mogli ugroziti nacionalnu sigurnost, poput onoga iz 2019. godine, kada je vojni brod zabilježio pojavu koja je mogla povezati NLO-e i USO-e.

Novi istražni organi za anomalne fenomene

Godine 2021. Ministarstvo obrane SAD-a osnovalo je Radnu skupinu za neidentificirane zračne fenomene (UAP Task Force) unutar Ureda za pomorsku obavještajnu službu, s ciljem standardiziranja prikupljanja i izvještavanja o viđenjima NLO-a. Nedugo zatim, Ured ministra obrane uspostavio je Ured za rješavanje anomalija u svim domenama (AARO) kako bi integrirao znanja i napore unutar Pentagona i drugih vladinih agencija. Prema zakonu, svaka federalna agencija sada je obvezna pregledati, identificirati i organizirati svaki zapis o neidentificiranim anomalnim fenomenima (UAP) u svom posjedu, radi objavljivanja i prijenosa Nacionalnom arhivu. Prije donošenja Zakona o nacionalnoj obrani iz 2022. godine, koji određuje razine financiranja za američku vojsku i druge obrambene prioritete, termin UAP odnosio se isključivo na zračne objekte. Sada taj pojam uključuje i podvodne te transmedijalne fenomene, što je razlog zašto je AARO dobio svoje ime, kako bi istraživao anomalije u svim domenama.


Potraga za čvrstim dokazima

Iako izvještaji o podvodnim objektima privlače veliku pažnju, dokazi za njihovo postojanje i dalje su vrlo oskudni, kaže istraživač UAP-a Mick West. “Za podvodne objekte postoji znatno manje dokaza nego za leteće,” objašnjava West u e-mailu. “Pod vodom se ne može vidjeti daleko, pa nema videozapisa ili fotografija. Postoje samo izvješća o anomalnim sonarima i povremenim viđenjima, koja također mogu biti pogrešno interpretirana.”

Jedan od incidenata koji je privukao pozornost entuzijasta neidentificirani podvodnih objekata bio je onaj iz 2013. godine u Portoriku, poznat kao Aguadilla. Međutim, prema analizi Micka Westa, tvrdnje temeljene na videozapisu tog događaja mogu se ‘razumno objasniti’ kao rezultat dva svadbena lampiona i paralaktičkih iluzija. Zbog kuta kamere na pokretnom avionu i promjene perspektive, gledatelju se činilo da objekti brzo lete iznad oceana, naizgled uranjaju u vodu, a zatim ponovno izranjaju. Westova analiza potvrdila je teoriju Rubéna Lianze, šefa odbora za istragu UAP-a argentinskog ratnog zrakoplovstva. Iako se novi izvještaji o transmedijalnim i podvodnim UAP-ima mogu pojaviti u budućnosti, vlada će ih ozbiljno razmatrati samo ako budu popraćeni čvrstim dokazima koji omogućuju detaljnu analizu.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.