Nakon mjeseci putovanja kroz svemir, japanski lunarni lander RESILIENCE danas bi trebao ući u orbitu Mjeseca, čime započinje završna faza misije koja bi mogla kulminirati uspješnim slijetanjem početkom lipnja.
Ovo je drugi pokušaj privatne japanske kompanije ispace da spusti lander na Mjesec. Prvi, poznat kao Hakuto-R Mission 1, završio je neslavno 2023. godine kada je letjelica izgubila pogon u posljednjim trenucima i srušila se na površinu. Ovoga puta nadaju se potpuno drugačijem ishodu.
RESILIENCE nosi znanstvene eksperimente, kulturnu baštinu i Gundam leguru
Lander RESILIENCE, koji je lansiran 15. siječnja 2025., kretao se prema Mjesecu koristeći takozvanu niskopotrošnu orbitalnu putanju — sporiju, ali energetski štedljiviju metodu pristupa. U usporedbi s drugim misijama koje su do Mjeseca stigle u svega nekoliko dana, ova se kretala gotovo tri puta većom udaljenošću od Zemlje.
Letjelica nosi brojne znanstvene i kulturne sadržaje. Među njima su uređaj za elektrolizu vode, eksperiment za proizvodnju hrane u svemiru te sonda za dubinsko mjerenje svemirskog zračenja. Posebnu pažnju privlači memorijski disk razvijen u suradnji s UNESCO-om koji sadrži 275 jezika i druge kulturne zapise čovječanstva.
Za ljubitelje animea, ispace je u suradnji s Bandai Namco Research Instituteom izradio posebnu leguru inspiriranu Gundamovom “Poveljom Univerzalnog Stoljeća”, koja se također nalazi među teretom landera.
U sklopu misije putuje i umjetnička instalacija nazvana Moonhouse, koja će biti postavljena na mjesečevu površinu pomoću robota-rovera TENACIOUS. Jednom kada rover bude spreman za kretanje, analizirat će regolit — prašnjavu površinu Mjeseca.
Slijetanje planirano za početak lipnja u području Mora Hladnoće
“RESILIENCE je uspješno izvršio sve predviđene orbitalne manevre i sada je spreman za konačni pristup Mjesecu,” izjavio je Takeshi Hakamada, osnivač i glavni direktor ispacea. “U narednih mjesec i pol, bit ćemo potpuno usredotočeni na uspješno slijetanje i ispunjenje očekivanja svih koji nas podržavaju.”
Cilj je spustiti lander na sjevernu regiju Mare Frigoris, poznatu i kao More Hladnoće, najranije 6. lipnja. Time bi RESILIENCE postao rijedak primjer privatnog uspjeha u sve izazovnijem području lunarnog istraživanja, gdje su i državni programi posljednjih godina nailazili na ozbiljne tehničke poteškoće.
Ako sve prođe prema planu, misija će predstavljati važan korak za buduće komercijalne projekte na Mjesecu, ali i simbolički čin povezivanja znanosti, tehnologije, kulture i umjetnosti — na udaljenosti od gotovo 400 tisuća kilometara od Zemlje.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.