kozmos.hr
Svemir

Indijska Chandrayaan 3 misija otkrila potres na Mjesecu

Mjesec. Izvor: NASA / GSFC / Arizona State University.
objavljeno

Indijska lunarna misija bilježi neuobičajene vibracije na južnom polarnom području Mjeseca.

Indijska svemirska istraživačka organizacija (ISRO) trenutno analizira podatke iz misije Chandrayaan 3 nakon što je instrument za lunarnu seizmičku aktivnost (ILSA) Vikram landera zabilježio potencijalnu seizmičku aktivnost na južnom polarnom području Mjeseca. Od svog dolaska na Mjesec 23. kolovoza, ILSA je zabilježio nekoliko vibracija, od kojih su većina povezane s kretanjem Pragyan rovera i drugim teretima. Međutim, neočekivani prirodni događaj zabilježen 26. kolovoza 2023. ističe se i predmet je ISRO-ove tekuće istrage.

Potres na Mjesecu: Duboki Lunarni Fenomen

Mjesečevi potresi seizmički su događaji koji imaju svoje podrijetlo duboko unutar Mjeseca, obično u rasponu od 600 do 1.000 kilometara. Prema zapisi, godišnje se dogodi otprilike 3.000 potresa. Znanstvenici mjesečeve potrese kategoriziraju u tri osnovne vrste: one izazvane udarima meteora, prirodno nastale i one koji su umjetno inducirani.

U međuvremenu, Langmuirova sonda (RAMBHA-LP) smještena na landeru Vikram pružila je prve podatke o plazmi blizu površine Mjeseca u regiji južnog pola. Preliminarna analiza ukazuje na nisku koncentraciju plazme u blizini mjesečeve površine. Ova otkrića mogu pomoći u rješavanju problema koji plazma uzrokuje u radio-komunikaciji te će biti korisna za planiranje budućih lunarnih misija, ističu u ISRO-u.


Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.