Hrvatska svemirska delegacija predvođena Jadranskom aero-svemirskom asocijacijom sudjelovala je na ovogodišnjoj Kineskoj svemirskoj konferenciji održanoj u Šangaju. Riječ je o jednom od najznačajnijih međunarodnih događanja u području svemirskih znanosti, tehnologije i obrazovanja, koje je okupilo više od tisuću predstavnika iz akademskih, industrijskih i obrazovnih institucija iz Kine i inozemstva.
Delegaciju su činili predsjednik Asocijacije prof. Slobodan Bosanac te glavni tajnik Danko Kočiš, a u Šangaj su doputovali na poziv Kineskog društva za astronautiku, uz suradnju Australske asocijacije za svemirsku industriju. U sklopu delegacije boravili su i učenik Aron Halasz iz Osnovne škole Zvonka Cara iz Crikvenice, te njegova majka Iva Halasz, budući da je Aron osvojio jedno od pet prvih mjesta u međunarodnom slikarskom natječaju Moj svemirski san, koji je raspisala upravo Jadranska aero-svemirska asocijacija.
Prvog dana posjeta hrvatski su predstavnici obišli grad Šangaj, a potom sudjelovali na svečanom otvaranju Međunarodnog inovacijskog i kooperacijskog razvojnog foruma Flying Into Deep Space te posjetili šangajski planetarij i Astronomski muzej.
Drugi dan bio je u znaku otvaranja Svemirskog dana Kine na prostoru EXPO-a, plenarnog zasjedanja te same dodjele nagrada natječaja Moj svemirski san. Tema ovogodišnje konferencije bila je “Gdje more dodiruje Mjesec, prigrlit ćemo zvijezde”, a program je uključivao više od 30 događanja — od znanstvenih i industrijskih skupova do edukativnih i kulturnih aktivnosti.
Konferenciju su vodili Wang Yiran, potpredsjednik Kineskog društva za astronautiku, i Wu Zhijian, predsjednik Kineske svemirske zaklade. Uvodna izlaganja održali su vodeći dužnosnici kineskih svemirskih i tehnoloških institucija, uključujući Biana Zhiganga iz CNSA-e, Gu Juna iz šangajske gradske vlade, Panga Jina iz Kineske korporacije za zrakoplovnu znanost i tehnologiju te UN-ovu predstavnicu za svemirske poslove Aarti Holla-Maini.
Na konferenciji je objavljeno više važnih informacija, uključujući rezultate natječaja za međunarodno korištenje lunarnih uzoraka misije Chang’e-5. Hrvatska, kako je istaknuto, nije prihvatila ponuđenu suradnju, dok su instituti iz Njemačke, Austrije, Francuske i Kanade dobili vlastite uzorke. Predstavljeni su i rezultati odabira suradničkih projekata za misiju Chang’e-8, kao i najava uključivanja međunarodnih partnera u nadolazeću misiju Tianwen-3 koja predviđa prikupljanje i povratak uzoraka s Marsa.
Uz središnju konferenciju održan je i niz stručnih foruma, uključujući Forum o naprednim materijalima, strukturama i proizvodnji, na kojem su sudjelovali predstavnici kineskih sveučilišta i tehnoloških instituta. Trećeg dana uslijedio je posjet Sveučilištu Jiao Tong u Šangaju, gdje je održan Forum popularizacije znanosti i inovacija u organizaciji sveučilišta, Narodne akademije znanosti i Kineske aero-svemirske korporacije.
Na Forumu su kroz predavanja, diskusije i studentske pokuse predstavljene nove mjere znanstvenih i tehnoloških inovacija u obrazovanju, kao i utjecaj svemirske znanosti na razvoj školskog sustava. Uvodna izlaganja održali su Li Ming iz Kineske akademije znanosti, bivši taikonaut Wu Jie, ravnatelji srednjih škola i sveučilišni dekani iz Pekinga i Hong Konga, kao i predstavnici industrije.
U sklopu programa predsjednik Asocijacije Slobodan Bosanac održao je predavanje pod nazivom Uloga Jadranske aero-svemirske asocijacije u promoviranju svemirske suradnje, dok je glavni tajnik Danko Kočiš govorio o Svemirskom obrazovnom programu u Republici Hrvatskoj. O tom se programu govorilo i na panel raspravi u kojoj su sudjelovali i brojni međunarodni predstavnici iz akademske i srednjoškolske zajednice.
U raspravi je istaknuto da je svemir iznimno snažan alat za motivaciju mladih u obrazovanju i inovacijama te da ulaganja u svemirske tehnologije višestruko doprinose školstvu, znanosti i gospodarstvu. Zaključeno je da se svaka ulaganja u svemirski sektor vraćaju trostruko — po modelu koji vrijedi i za svaki uloženi juan ili euro.
Po završetku foruma, delegacija je obišla Fakultet astronautike i aeronautike Sveučilišta Jiao Tong, uključujući i njihov Centar za napredne satelitske tehnologije, gdje je u razgovoru s profesorom Shufanom Wuom najavljena moguća buduća suradnja s hrvatskim tvrtkama i institucijama.
Druženje je zaključeno večernjim krstarenjem rijekom Huangpu, u organizaciji Kineske svemirske agencije, gdje su hrvatski predstavnici imali priliku neformalno razmijeniti iskustva i kontakte s vodećim akterima svjetske svemirske industrije.
Po završetku izložbe Moj svemirski san u Šangaju, najavljeno je da će se svi nagrađeni radovi učenika iz Hrvatske i Italije predstaviti i na izložbi u Zagrebu tijekom lipnja, s ciljem daljnje popularizacije svemirskih tema među mladima.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.