kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • DART je pokazao da obrana planeta funkcionira — ali i koliko može biti nepredvidiva
Svemir

DART je pokazao da obrana planeta funkcionira — ali i koliko može biti nepredvidiva

Slika 'repa' materijala koji je nastao nakon što je letjelica DART pogodila asteroid-satelit Dimorphos (©National Science Foundation/NOIRLab).
objavljeno

Uspjeli smo skrenuti asteroid. No nova analiza otkriva da je udarac otvorio više pitanja nego što ih je zatvorio.


Kada je NASA-in DART 2022. udario u mali asteroid Dimorphos, cilj je bio izravan: testirati može li kinetički udar skrenuti svemirsko tijelo s kursa. Rezultat je bio povijesni — orbita asteroida se doista promijenila. No, kako sada pokazuje detaljna analiza objavljena u časopisu Planetary Science Journal, sam sudar bio je samo početak.

Dimorphos je, kako se ispostavlja, odgovorio silom. I to na način koji bi mogao zakomplicirati sve buduće pokušaje obrane planeta od udara iz svemira.

Višestruko veći potisak od očekivanog

Prema novim podacima, DART-ov udar nije samo pomaknuo asteroid — pokrenuo je raspršenje više od stotinu masivnih stijena s površine, koje su nosile tri puta veću količinu gibanja od same letjelice. Neke od njih odletjele su brzinom većom od 50 metara u sekundi.

DART je odradio svoj zadatak, ali ono što se dogodilo nakon udara promijenilo je fiziku problema”, kaže dr. Tony Farnham, voditelj istraživanja sa Sveučilišta Maryland. “Ove krhotine nisu bile samo nuspojava — njihov učinak bio je gotovo jednak učinku same letjelice.”

Snimke iz svemira otkrile novu dinamiku

Podaci dolaze iz LICIACubea, male talijanske letjelice koja je letjela iza DART-a i dokumentirala posljedice udara. Na temelju snimki, tim je uspio rekonstruirati pozicije i brzine 104 stijene — promjera od 20 centimetara do više od 3 metra.

Umjesto očekivanog širenja u svim smjerovima, fragmenti su se organizirali u dvije kompaktne skupine, ostavljajući druga područja gotovo praznima. Nešto u mehanici udara očito je stvorilo asimetričan potisak — i to u smjerovima koje inženjeri misije nisu predvidjeli.

Dvije stijene koje su promijenile tijek misije

Slika 'repa' materijala koji je nastao nakon što je letjelica DART pogodila asteroid-satelit Dimorphos (©National Science Foundation/NOIRLab).
Slika ‘repa’ materijala koji je nastao nakon što je letjelica DART pogodila asteroid-satelit Dimorphos (©National Science Foundation/NOIRLab).

Ključan trenutak možda se dogodio čak i prije samog udara. DART-ovi solarni paneli, široki 8 metara, vrlo vjerojatno su pogodili dvije velike stijene na površini Dimorphosa — Atabaque i Bodhran. Udar u Atabaque, promjera 3,3 metra, mogao je proizvesti cijelu seriju fragmenata koji su odletjeli prema jugu.

“Ovo nisu jednostavne površine. Nisu ravne. Nisu jednake. I svaka takva stijena mijenja ishod”, objašnjava prof. Jessica Sunshine, planetarna znanstvenica i suautorica studije. “Ako ne znate gdje točno udarate — ne možete znati što ćete dobiti zauzvrat.”

Sunshine je prethodno radila na NASA-inoj misiji Deep Impact, koja je 2005. pogodila komet Tempel 1. Tamo je površina bila fina i prašnjava, pa su se čestice raspršile glatko. DART je, za razliku od toga, pogodio grubi, stjenoviti teren — i proizveo nelinearne, kaotične obrasce raspršenja.

Orbita se pomaknula — ali i nagnula?

Najveće iznenađenje bilo je u smjeru djelovanja potiska. Dok se očekivalo da će učinak biti linearan i predvidiv, podaci pokazuju da je većina fragmenta izletjela bočno, gotovo okomito na smjer dolaska letjelice.

To znači da je Dimorphos osim što je promijenio orbitu — vjerojatno i nagnuo orbitalnu ravninu. U nekim modelima, kut nagiba iznosi i do jedan stupanj, što je dovoljno da asteroid počne rotirati nepravilno ili da promijeni položaj u prostoru na način koji nije lako simulirati.

“Ako ne razumijemo sve učinke ovakvih sudara, ne možemo znati što bi se dogodilo u stvarnoj kriznoj situaciji”, kaže Farnham.

Hera stiže 2026. — i donosi odgovore

Upravo zato svi pogledi sada su usmjereni prema europskoj misiji Hera, koja 2026. stiže do sustava Didymos–Dimorphos. Hera će izbliza analizirati mjesto udara, izmjeriti masu i strukturu asteroida, i potvrditi — ili opovrgnuti — dosadašnje simulacije.

“DART je bio pionirski udar. Hera je znanstveni mikroskop”, kaže Farnham. “Tek kad povežemo podatke iz oba izvora, znat ćemo što se zapravo dogodilo.”

Za sada je DART ispunio svoju misiju. Pokazao je da čovječanstvo može fizički utjecati na kretanje nebeskog tijela. No pokazao je i nešto drugo: da obrana planeta nije jedno udaranje meteora i kraj priče. To je niz složenih posljedica koje se tek sada počinju shvaćati.

“Ako asteroid stvarno krene prema nama, i imamo samo jedan pokušaj da ga skrenemo s puta — onda morate znati svaki detalj”, upozorava Sunshine. “Ovo nije eksperiment. Ovo je kozmička partija biljara. I ako ne uračunate svaki kut, promašit ćete.”

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.