Astronomi su detektirali neobjašnjive radio signale koji dolaze iz galaksije za koju se smatralo da je neaktivna već milijardama godina. Ovo neočekivano otkriće dovodi u pitanje postojeće teorije o brzim radio-izbojima (FRB) i njihovom podrijetlu.
Nova istraživanja objavljena u časopisu The Astrophysical Journal Letters (ovdje i ovdje) pokazuju da su znanstvenici locirali ove izboje u galaksiji staroj 11 milijardi godina—što je zapanjujuće s obzirom na to da se ovakvi snažni kozmički signali obično povezuju s aktivnim galaksijama bogatim plinom i prašinom potrebnima za stvaranje novih zvijezda.
Što su brzi radio-izboji?
Brzi radio-izboji su iznenadni i izuzetno snažni izboji radijskih valova koji traju svega nekoliko milisekundi, ali mogu nakratko zasjati jače od cijelih galaksija. Neki se pojavljuju samo jednom, dok se drugi ponavljaju u pravilnim vremenskim intervalima. Do sada su se Brzi radio-izboji povezivali s regijama u kojima se rađaju zvijezde, jer se vjeruje da nastaju u eksplozijama masivnih zvijezda koje stvaraju neutronske zvijezde ili magnetare—objekte koji mogu emitirati ove moćne signale.
No ovo najnovije otkriće mijenja dosadašnje pretpostavke.
Mrtva galaksija s neočekivanim signalom
Koristeći podatke iz kanadskog teleskopa CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment), sofisticiranog radio-teleskopa u Britanskoj Kolumbiji, istraživači su detektirali 22 izboja između veljače i studenog 2024. godine. Signali su locirani na rubu drevne galaksije koja je davno prestala stvarati nove zvijezde, što je u suprotnosti s dosadašnjim shvaćanjem Brzih radio-izboja.
“Ovo nije samo prvi Brzi radio-izboj otkriven izvan mrtve galaksije, već je i najudaljeniji od središta galaksije kojoj pripada u usporedbi sa svim dosad poznatim brzim radio izbojima. Njegova lokacija iznenađuje i postavlja nova pitanja o tome kako ovako energetski snažni događaji mogu nastati u regijama bez aktivne formacije zvijezda”, izjavila je Vishwangi Shah, doktorandica na Odsjeku za fiziku i Trottier Space Institute te glavna autorica studije.
Još veća enigma je sama lokacija izboja. Brzi radio-izboji se obično javljaju u središtima galaksija, gdje su ostaci eksplodiranih zvijezda češći. No u ovom slučaju, signal potječe s ruba galaksije, što otvara dodatna pitanja o njegovom podrijetlu.
Što bi moglo uzrokovati ove tajanstvene signale?
Znanstvenici razmatraju nekoliko mogućih objašnjenja. Jedna od hipoteza sugerira da su dvije stare zvijezde možda sudarile, stvarajući snažan radio-izboj. Druga mogućnost je da je bijeli patuljak—gusto sažeti ostatak mrtve zvijezde—kolabirao u neutronsku zvijezdu, što bi moglo potaknuti ovakav fenomen.
“Ovo otkriće mijenja naše dosadašnje razumijevanje Brzih radio izoja i naglašava ključnu ulogu njihovog okruženja u otkrivanju njihovog pravog podrijetla”, izjavila je Tarraneh Eftekhari, suautorica studije i NASA-in Einstein Fellow pri Centru za interdisciplinarno istraživanje astrofizike (CIERA) na Sveučilištu Northwestern.
U nadolazećim mjesecima teleskop CHIME proširit će svoje mogućnosti, a očekuje se da će detektirati stotine novih brzih radio izboja. Analizirajući njihove lokacije i učestalost pojavljivanja, znanstvenici se nadaju da će otkriti nove obrasce koji bi mogli objasniti ove zbunjujuće signale.
Kako astronomi nastavljaju istraživati ovu zagonetku, postaje jasno da Brzi radio-izboji možda nisu ograničeni samo na mlade, aktivne galaksije. Ovaj pronalazak otvara nova vrata u razumijevanju jednog od najtajanstvenijih fenomena u svemiru.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.