Astronomi su u našoj galaksiji otkrili gigantsku plavu zvijezdu koja putuje velikom brzinom.
Jedna od najvećih i najsvijetlijih zvijezda u našoj galaksiji
Međunarodni tim astronoma, predvođen istraživačima s Kanarskog instituta (IAC) i Sveučilišta La Laguna (ULL), pronašao je jednu od najvećih i najsvjetlijih zvijezda u našoj galaksiji. Ova zvijezda se nalazi iza gustog oblaka međuzvjezdanog plina i prašine.
Masa plave zvijezde, imena 2MASS J20395358+4222505, gotovo je 50 puta veća od Sunca. Polumjer joj je 40 puta veći od naše zvijezde, a sjaj oko milijun puta jači. Varijacija u njezinoj brzini od 60 km/s, prilično je velika s obzirom na njezine dimenzije, što upućuje na silovitu gravitaciju. Objekt, koji je već bio naveden u brojnim astronomskim katalozima, mogao se promatrati s velikom preciznošću zahvaljujući spektrografu MEGARA na Velikom kanarskom teleskopu (GTC ili Grantecan).
Zaklonjena oblakom međuzvjezdane prašine i plina
Plava zvijezda nalazi se pri središtu najbliže zone formiranja novih zvijezda, tzv. Cygnus-X, odnosno oko 5700 svjetlosnih godina od Zemlje. Unatoč svemu, J20395358+4222505 bila je gotovo nepoznata među astronomima. Razlog je to što se nalazila iza gustih oblaka plina i prašine koji smanjuju količinu njezine vidljive svjetlosti koja dopire do nas za faktor od gotovo 10.000. Ova zvijezda, umjesto magnitude 4 (što bi je učinilo vidljivom golom oku), katalogizirana je kao magnitude 14. U astronomiji što je veći broj za veličinu zvijezde, to je zvijezda slabije vidljiva.
Zbog svojih neuobičajenih karakteristika, J20395358+4222505 uočen je tijekom puštanja u rad višeobjektnog spektrografa MEGARA nakon njegove instalacije na Velikom kanarskom teleskopu (GTC), u zvjezdarnici Roque de los Muchachos (Garafía, La Palma). Zvijezda se trenutno nalazi u neobičnoj fazi razvoja, približavajući se kraju svog životnog ciklusa na glavnoj sekvenci (90% vremena života zvijezde). Uskoro će početi prolazi kroz velike transformacijske procese.
Neobične varijacije u brzini zvijezde
Istraživači nude dva potencijalna objašnjenja za velike varijacije u brzini zvijezde. Moguće je da postoji zvijezda ili kompaktni objekt (neutronska zvijezda ili crna rupa) koji prati J20395358+4222505 u nekoj vrsti binarnog sustava. Međutim, promatranja ne pokazuju nikakav trag zvijezde pratilje, što dodatno smanjuje ovu mogućnost. Ako se radi o kompaktnoj zvijezdi, njezina protozvijezda morala bi također biti jedna od najvećih zvijezda u našoj galaksiji.
“U ovom trenutku utvrdili smo da se radi o velikoj plavoj zvijezdi skrivenoj iza zida međuzvjezdanog plina i prašine, a astronomski rečeno ona se nalazi de facto “u našem vlastitom dvorištu”, objašnjava Artemio Herrero, profesor na Sveučilištu La Laguna (ULL) i istraživač na IAC-u koji je vodio istraživanje.
“Potrebna su nova opažanja kako bi se utvrdila prava priroda J20395358+4222505”, smatra Sara Rodríguez Berlanas, istraživačica sa Sveučilišta Alicante, koautorica istraživanja. Daljnja promatranja trebala bi potvrditi promjene brzine i omogućiti određivanje orbite.
Armando Gil de Paz, astrofizičar sa Sveučilišta Complutense u Madridu (UCM) i glavni istraživač instrumenta MEGARA komentira da “ovaj projekt dokazuje da su detaljne spektroskopske informacije dostupne zahvaljujući instrumentima poput MEGARA-e, zajedno s velikim teleskopima kao što su kao GTC, temelji za otkrivanje misterija skrivenih iza objekata trivijalnog izgleda kao što je J20395358+4222505.”
https://kozmos.hr/zvijezda-u-obliku-suze-i-njen-nevidljivi-partner-osudeni-su-na-supernovu/
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.