Astronomi su otkrili još jedan neočekivani skup prstenova oko transneptunskog objekta Quaoar, potencijalnog patuljastog planeta, otkrivajući složenost ovog udaljenog nebeskog tijela i pružajući uvide u formiranje Sunčevog sustava.
Quaoar: fosil Sunčevog sustava
Transneptunski objekti (TNO), poput Quaoara, uglavnom su sačuvani ostaci iz formiranja Sunčevog sustava. Katalogizirajući fizičke karakteristike Quaoara, istraživači mogu bolje razumjeti kako se naš Sunčev sustav formirao i evoluirao.
Još jedan neočekivani skup prstenova oko Quaoara
Samo dva mjeseca nakon što je isti tim astronomija otkrio prvi prsten Quaoara, sada su otkrili i drugi, unutarnji prsten. Nalazi, objavljeni u časopisu Astronomy & Astrophysics Letters, ukazuju na to da je sustav Quaoara složeniji nego što se prethodno mislilo.
Zvjezdana okultacija: prozor u nepoznato
Oba prstena identificirana su tehnikom zvjezdane okultacije, koja promatra kada objekt u Sunčevom sustavu prolazi ispred zvijezde i privremeno blokira njezinu svjetlost.
Iza Rocheove granice: zbunjujuće promatranje
Za razliku od prstenova koji se nalaze oko drugih nebeskih tijela, prstenovi Quaoara postoje izvan njegove Rocheove granice, područja u kojem se plimne sile uravnotežuju s međusobnom privlačnošću čestica prstena. Očekuje se da će se objekti unutar Rocheove granice raspasti i oblikovati prsten, dok bi se oni izvan granice trebali agregirati u satelite.
Istraživanje enigmatičnih prstenova Quaoara
Istraživači su otkrili drugi prsten (Q2R) analizirajući podatke iz prvog prstena (Q1R). Iako je Q2R bliži Quaoaru, još uvijek kruži izvan Rocheove granice. Kako bi dodatno istražili Quaoar i njegove neobične prstenove, tim je organizirao promatračku kampanju koja uključuje i amaterske i profesionalne teleskope, kao što su Gemini North i Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT).
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr