NASA-ina letjelica OSIRIS-REx doživjela je neočekivanu avanturu na površini asteroida Bennu, no na sreću preživjela je te čak prikupila vrijedne podatke.
Umalo dočekala ‘kraj’
NASA-ina svemirska letjelica za uzimanje uzoraka asteroida zamalo je dočekala svoj ‘kraj’ u bliskom susreti s asteroidom Bennu. Naime, iz agencije su 7. srpnja izvijestili da je letjelica OSIRIS-REx u listopadu 2020. godine zamalo potonula u površinu šljunkovitog asteroida dok je skupljala uzorke za slanje na Zemlju 2023. godine. Svemirska letjelica je izbjegla zaglavljivanje ili potonuće unutar Bennua samo tako što je aktivirala svoje potisnike u pravom trenutku.
Dante Lauretta, glavni istraživač projekta, pojasnio je da su „očekivali da će površina biti prilično kruta. Vidjeli smo divovski zid krhotina kako leti s mjesta uzimanja uzoraka. Za operatere svemirskih letjelica to je bilo stvarno zastrašujuće.“
Ipak je na sigurnom
Svemirska letjelica OSIRIS-REx (skraćeno od Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer) trenutno je na sigurnom putu natrag na naš planet kako bi isporučila svoj dragocjeni teret. Međutim znanstvenici ne miruju te iz samoga incidenta nastoje izvući što je više moguće informacija: „Ispostavilo se da su čestice koje čine Bennuovu vanjštinu veoma ‘labavo’ i lagano povezane jedna s drugom da djeluju više poput tekućine nego krutine,“ rekao je Lauretta.
Upravo je ova karakteristika površine razlog zašto je sonda umalo potonula ili zaglavila. Ova spoznaja o rahloj površini – koju su znanstvenici usporedili i opisali kao površinu sastavljenu od čestica koje se guraju jedna o drugu poput plastičnih loptica u dječjoj igraonici – ima implikacije na način na koji su asteroidi nastali, kao i na obrambene mehanizme planetarne zaštite i uništenja ili skretanja putanja potencijalno opasnih velikih svemirskih stijena.
Pogled na neobičnu površinu
Fotografije iz misije prikazuju manji krater koji je ostao nakon incidenta, a tragovi su na površini bili široki i do 8 metara. Ovakva svojstva nisu nimalo slična onome što su istražitelji predvidjeli iz simulacija. Točnije, tamo gdje su znanstvenici očekivali da će pronaći čvrstu površinu, svemirska je letjelica doživjela otpor.
„U trenutku kada smo pokrenuli naše potisnike da napustimo površinu, još smo bili uranjali u asteroid,“ rekao je Ron Ballouz, znanstvenik OSIRIS-REx-a. Na njegove riječi nadovezao se član tima Patrick Michel te zaključio kako smo „još uvijek na početku razumijevanja što su ta tijela, jer se ponašaju na vrlo kontraintuitivan način.“
NASA-in plan praćenja i odgovora na prijetnju asteroida
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: