kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Ako asteroid 2024 YR4 udari u Mjesec ostavit će spektakularan krater
Svemir

Ako asteroid 2024 YR4 udari u Mjesec ostavit će spektakularan krater

Slika mjeseca snimljena pomoću radara, Zasluge: Raytheon.
objavljeno

Asteroid 2024 YR4, koji je nedavno izazvao globalnu zabrinutost zbog moguće kolizije sa Zemljom, sada bi mogao udariti u Mjesec i stvoriti spektakularan krater. Iako su najnoviji podaci potvrdili da naš planet više nije ugrožen, orbita asteroida sada se usmjerila prema Mjesecu, čime se otvorila mogućnost spektakularnog udara.

Asteroid 2024 YR4 više nije prijetnja Zemlji ali sada prijeti Mjesecu

Asteroid je otkriven krajem prosinca 2024. godine i ubrzo se našao na vrhu liste potencijalno opasnih objekata. Tijekom siječnja i veljače timovi znanstvenika diljem svijeta pratili su njegovu putanju, nadajući se da neće doći do sudara sa Zemljom. Ta je prijetnja u međuvremenu uklonjena – potvrđeno je da 22. prosinca 2032. neće udariti u naš planet.

No, kako prenosi IFLScience, najnovija promatranja pokazuju da postoji 3,8 posto šanse da asteroid 2024 YR4 pogodi Mjesec. To je znatno više od početnih 0,5 posto, kada je Zemlja bila glavni kandidat za udar.

“Mogućnost udara u Mjesec oduvijek je postojala, samo je tada bila manja jer je Zemlja bila veći cilj,” rekao je dr. Andrew Rivkin, planetarni znanstvenik sa Sveučilišta Johns Hopkins. “Sad kada je orbita pomaknuta, Mjesec se našao na putu, i postoji skoro 4 posto šanse da ga pogodi.”

Mogući udar mogao bi otvoriti jedinstvenu priliku za znanost

Now we know the Earth isn’t in danger, I’m very excited by the 3-4% chance asteroid #2024YR4 might hit the Moon.

Chris Lintott (@chrislintott.bsky.social) 2025-04-08T15:11:40.937Z

Kako bi bolje razumjeli asteroid 2024 YR4 dok je još predstavljao prijetnju Zemlji, Rivkin i njegov tim zatražili su opažanja putem svemirskog teleskopa James Webb (JWST). Ovaj teleskop omogućio je preciznu analizu infracrvenog zračenja, što je znanstvenicima pomoglo odrediti veličinu asteroida – između 53 i 67 metara – i potvrditi njegovu izuzetno brzu rotaciju od samo 20 minuta.

Ako bi asteroid 2024 YR4 doista udario u Mjesec, znanstvenici procjenjuju da bi nastao novi krater promjera oko jednog kilometra. Bljesak bi trajao nekoliko sekundi i bio bi vidljiv iz regija poput Amerike, Azije i Pacifika.

Richard Moissl, voditelj Ureda za planetarnu obranu Europske svemirske agencije, izjavio je za IFLScience da bi udar mogao izazvati i pad lunarnog materijala na Zemlju, no ništa opasno. “Najvjerojatniji ishod bio bi novi krater koji bismo mogli promatrati sa Zemlje,” rekao je.

Znanstvenici ističu da bi ovakav prirodni udar bio nevjerojatna prilika za istraživanje Mjeseca. Postavljanjem seizmometara mogli bi se prikupiti dragocjeni podaci o unutarnjoj strukturi Mjeseca, dok bi se formiranje kratera moglo proučavati u stvarnom vremenu – rijetkost u planetarnoj znanosti.

Dodatna promatranja teleskopom JWST planirana su za kraj travnja ili početak svibnja, čime će se dobiti bolji uvid u fizička svojstva asteroida i preciznije izračunati njegova orbita. Trenutačno je asteroid 2024 YR4 preslab za opažanje sa Zemlje, ali daljnji podaci mogli bi potvrditi hoće li Mjesec doista postati njegova meta.

Neovisno o tome hoće li doći do udara, slučaj asteroida 2024 YR4 pokazao je koliko je globalni sustav planetarne obrane učinkovit. “Sustav funkcionira. Pronašli smo objekt, precizno odredili njegovu putanju i isključili prijetnju,” rekao je Rivkin. “Ako se u budućnosti pojavi objekt koji bi mogao udariti u Zemlju, bit ćemo spremni djelovati.”

U konačnici, čovječanstvo je već dokazalo da može utjecati na svemirske objekte – primjerice misijom DART, kojom je uspješno promijenjena putanja jednog asteroida. A to nam daje do znanja da i u slučaju stvarne prijetnje ne bismo bili bespomoćni.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.