Arheolozi sa Sveučilišta zapadne Australije (UWA) otkrili su da su ljudi u ranom i srednjem brončanom dobu u sjeverozapadnoj Arabiji gradili ‘pogrebne avenije’ tj. duge hodnike koji povezuju oaze i pašnjake, omeđene tisućama složenih grobnih spomenika.
Pogrebne avenije
Dr Matthew Dalton, iz UWA’s School of Humanities, glavni je autor istraživanja objavljenog u časopisu The Holocene. “Pogrebne avenije bile su mreže ‘autocesta’ u njihovo vrijeme i pokazuju da je stanovništvo koje je živjelo na Arapskom poluotoku prije 4500 godina bilo društveno i ekonomski povezanije nego što smo ranije mislili”, rekao je dr. Dalton.
Tim UWA, koji radi pod Kraljevskom komisijom na području grada Al-‘Ula, koristio je satelitske snimke, fotografije iz helikoptera, istraživanje tla te arheološko iskopavanje kako bi locirao i analizirao pogrebne avenije.
Tim je pronašao avenije na površini od 160 000 četvornih kilometara, s više od 17 800 repatih ‘privjesnih’ grobnica zabilježenih u njihovim primarnim područjima istraživanja u okruzima Al-‘Ula i Kajbar u Saudijskoj Arabiji, od kojih je oko 11 000 dio pogrebnih avenija.
Rute su se također koristile za premještanje stada životinja
Tim je također otkrio da se najveća koncentracija pogrebnih spomenika na ovim avenijama nalazi u blizini stalnih izvora vode, a smjer avenija ukazuje da ih je stanovništvo koristilo za putovanje između glavnih oaza, uključujući one u Kajbaru, Al-‘Uli i Tajmi.
Manje avenije nestaju u krajolicima koji okružuju oaze što sugerira da su se rute koristile i za premještanje stada domaćih životinja na obližnje pašnjake tijekom razdoblja kiše.
“Ove oaze, posebno Kajbar, pokazuju neke od najgušćih koncentracija pogrebnih spomenika poznatih u svijetu”, rekao je dr. Dalton. “Veliki broj grobnica iz brončanog doba izgrađenih oko njih sugerira da se stanovništvo već u to vrijeme počelo trajnije naseljavati na povoljnim lokacijama.”
https://kozmos.hr/10-razloga-zasto-je-gobekli-tepe-jedno-od-najzanimljivijih-nalazista-na-zemlji/
Otkriće je promijenilo naše razumijevanje drevnog Bliskog istoka
Direktor projekta dr. Hugh Thomas s UWA-ovih humanističkih znanosti, rekao je da ovo istraživanje predstavlja ogromno postignuće za projekt.
“Radovi objavljeni 2021. pomogli su dokazati da su u drevnim vremenima Al-‘Ula i Kajbar karakterizirali bogati i dinamični krajolici”, rekao je dr. Thomas.
“Arheološki nalazi koji dolaze iz ovih regija imaju potencijal duboko promijeniti naše razumijevanje rane povijesti Bliskog istoka.”
https://kozmos.hr/10-zanimljivosti-o-5500-godina-staroj-sumerskoj-zvjezdanoj-karti/
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.