Znanstvenici su uz pomoć MeerKAT radioteleskopa u Južnoafričkoj Republici stvorili najdetaljniju kartu pozadine gravitacijskih valova dosad. Ovo istraživanje dodatno potvrđuje postojanje gravitacijskih valova kao kozmičkog fenomena, a karta sadrži zanimljive naznake koje bi mogle biti povezane s aktivnostima supermasivnih crnih rupa.
Gravitacijski valovi i uloga pulsara
Gravitacijski valovi nastaju kretanjem bilo kojeg objekta s masom, no samo vrlo masivni i energični događaji u svemiru stvaraju valove koje možemo detektirati. Ovi valovi, koji predstavljaju promjene u prostor-vremenu, čine pozadinu gravitacijskih valova – tihi, kontinuirani signal proizašao iz spajanja galaksija, sudara crnih rupa i drugih kozmičkih događaja.
Gravitacijski valovi proučavaju se metodom poznatom pod nazivom Pulsar Timing Array (niz pulsara za praćenje vremenskih odstupanja). Pulsari su iznimno guste zvijezde koje se rotiraju velikom brzinom i emitiraju pravilne impulse, nalik na otkucaje vrlo preciznog sata. Kada gravitacijski valovi prođu kroz ‘prostor’, oni uzrokuju promjene u tim impulsima koje možemo detektirati. Koristeći ovu tehniku i surađujući na globalnoj razini, znanstvenici su uspjeli izraditi detaljnu kartu koja pruža nova saznanja o gravitacijskim valovima.
MeerKAT-ovo mjerenje pulsara omogućio je stvaranje ove karte u puno kraćem vremenskom razdoblju u usporedbi s prethodnim istraživanjima. Istraživači su također otkrili određenu prostornu pristranost u podacima, koja bi mogla biti povezana sa sudarima supermasivnih crnih rupa.
Što nas karta gravitacijskih valova može naučiti
Dr. Matt Miles, istraživač s instituta OzGrav, istaknuo je kako karta gravitacijskih valova otkriva informacije o razvoju svemira: “Proučavanje pozadine gravitacijskih valova omogućuje nam analizu kozmičkih događaja koji su se odvijali milijardama godina unatrag. Time dobivamo bolje razumijevanje evolucije galaksija i samog svemira.”
Jedan od zanimljivijih aspekata ove karte je moguća identifikacija “točke visoke aktivnosti” unutar naše galaksije. To bi moglo ukazivati na značajan izvor gravitacijskih valova, poput spajanja supermasivnih crnih rupa, čije su mase milijardama puta veće od mase Sunca. Međutim, kako je objasnila dr. Rowina Nathan sa Sveučilišta Monash, potrebno je dodatno istraživanje kako bi se utvrdilo stvarno značenje ovog nalaza.
Ovo je istraživanje još jedan korak u razvoju mlade znanstvene discipline koja proučava gravitacijske valove. U budućnosti, znanstvenici planiraju detaljnije proučiti ove signale i otkriti njihovo podrijetlo. Dr. Kathrin Grunthal iz Instituta Max Planck istaknula je važnost ove vrste istraživanja: “Promatranjem varijacija gravitacijskih valova tražimo tragove astrofizičkih procesa koji oblikuju naš svemir.”
Ovi rezultati objavljeni su u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (tri znansvtena rada, ovdje, ovdje, i ovdje), a daljnja promatranja omogućit će još preciznija saznanja o prirodi gravitacijskih valova i njihovom utjecaju na naše razumijevanje svemira.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.