Međunarodni tim radioastronoma otkrio je fascinantne dokaze koji dovode u pitanje dosadašnje modele formiranja masivnih zvijezda. Prema tradicionalnim modelima, zvijezde postupno nakupljaju masu iz okolnih turbulentnih oblaka, ali novo istraživanje sugerira da bi proces mogao biti puno dinamičniji—masivne zvijezde možda nastaju izravnim kolapsom velikih fragmenata molekularnih oblaka.
Koristeći podatke iz Green Bank opservatorija, astronomi su proučavali 44 HMSC-a, ili high-mass starless clumps. To bi mogli definirati u Hrvatskom jeziku kao visokomasivne nakupine bez zvijezda. Ove regije, poznate kao ‘zvjezdani inkubatori’, sadrže ogromne količine plina i prašine, ali još nisu stvorile zvijezde. Istraživači su došli do iznenađujućeg zaključka – oblaci su bili u stanju koje ukazuje na nedostatak unutarnje energije, daleko manje nego što se očekivalo u takvim sredinama za formiranje zvijezda.
U stabilnom stanju, kinetička i potencijalna energija sustava su u ravnoteži, što osigurava dugotrajnu stabilnost. Međutim, istraživači su otkrili da čak 43 od 44 proučavana skupa nisu bili stabilni. Umjesto polaganog nakupljanja materijala, kako to predviđa “model turbulentne jezgre,” čini se da su ti oblaci na rubu nekontroliranog gravitacijskog kolapsa.
Brzi kolaps u nastanku zvijezda
“Naši podaci sugeriraju da se ove visokomasivne nakupine nalaze u gotovo slobodnom padu, što objašnjava zašto tako rijetko opažamo masivne prestelarne jezgre,” izjavio je profesor Ke Wang s Kavli instituta za astronomiju i astrofiziku Sveučilišta Peking, glavni autor studije. “Da bi se spriječio kolaps, ove bi regije morale imati iznimno jaka magnetska polja. Ta polja, često opisana kao nevidljive strukture svemira, drže materiju na okupu na načine koje tek počinjemo razumijevati.”
Ovo otkriće daje novu perspektivu o nastanku zvijezda, gdje zvijezde ne nastaju u stabilnim uvjetima, već iz regija koje su na rubu kolapsa. Skupovi koje su proučavali imali su znatno manje unutarnje energije nego što se očekivalo, što znači da gravitacija prevladava i uzrokuje kolaps molekularnih oblaka, iz kojeg se masivne zvijezde rađaju u brzom i kaotičnom procesu.
Otkrivanje tajni rađanja zvijezda
Osim što su promatrali kretanje unutar ovih oblaka, tim je prikupio vrijedne informacije o njihovoj strukturi i sastavu. Takvi podaci su ključni jer masivne zvijezde igraju vitalnu ulogu u stvaranju teških elemenata neophodnih za život. Razumijevanje formiranja tih zvijezda omogućuje nam bolji uvid u podrijetlo planeta poput Zemlje, pa čak i samog života.
“Svemir je poput velike slagalice, a otkrića poput ovog donose pravu radost bavljenja astronomijom,” istaknuo je Fengwei Xu, suautor studije.
U budućim istraživanjima, tim planira koristiti Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) kako bi potvrdili svoja otkrića i detaljnije istražili procese nastanka masivnih zvijezda. Također namjeravaju proučavati magnetska polja unutar ovih skupova jer bi ona mogla igrati ključnu ulogu u sprječavanju potpune destabilizacije i kolapsa oblaka. Ovo istraživanje otvara novo poglavlje u našem razumijevanju nastanka zvijezda i otkriva koliko još malo znamo o silama koje oblikuju zvijezde koje osvjetljavaju naš svemir.