NASA-ina misija koja se sudarila svemirsku letjelicu u povrÅ¡inu asteroida nije ostavila samo udubljenje na njemu; radikalno je preoblikovala ovu svemirsku stijenu, pruÅŸajuÄi vrijedne uvide u naÅ¡e moguÄnosti obrane Zemlje od potencijalnih svemirskih prijetnji. Ovaj dogaÄaj, Äesto zamiÅ¡ljen u sferi znanstvene fantastike i apokaliptiÄnih filmova kao preteÄa globalne katastrofe, zapravo ima iznimno male Å¡anse za ostvarenje na naÅ¡em planetu, ali ipak nije nemoguÄ.
Rezultati NASA-ine misije Dart, usmjerene na asteroid Dimorphos, objavljeni su u Äasopisu Nature Astronomy. Ova objava pruÅŸa fascinantne detalje o sastavu asteroida i potencijalima koje imamo u obrani Zemlje od nadolazeÄih svemirskih objekata.
Double Asteroid Redirection Test (DART)
Misija pod imenom Double Asteroid Redirection Test (DART), koja je pokrenuta u studenom 2021. godine, imala je za cilj direktno se sudariti s asteroidom Dimorphos u rujnu 2022. Premda asteroid Dimorphos ne predstavlja neposrednu prijetnju za Zemlju, primarni zadatak ove misije bio je istraÅŸiti moguÄnost odvraÄanja asteroida s putanje koja vodi prema Zemlji koriÅ¡tenjem “kinetiÄkih” sredstava, tj. neposrednim sudarom na povrÅ¡ini asteroida.
ZadaÄa istraÅŸivanja asteroida nosi sa sobom izazove zbog njihove relativno male veliÄine u odnosu na planete i mjesece, Å¡to znaÄi da gravitacija nije dovoljno jaka za omoguÄavanje slijetanja svemirske letjelice i prikupljanja uzoraka. UnatoÄ tome, brojne svemirske misije nedavno su usmjerene na asteroide, ukljuÄujuÄi japansku misiju Hayabusa2 koja je stigla do asteroida Ryugu 2018. godine, te NASA-inu misiju OSIRIS-REx koja je iste godine doÅ¡la do asteroida Bennu.
Jedinstvenost misije DART proizlazi iz Äinjenice da njezin cilj nije bio dostaviti uzorke materijala s asteroida na Zemlju, veÄ se visokom brzinom sudariti s asteroidom i biti uniÅ¡tena tijekom tog procesa. Takav manevrir zahtijeva iznimnu preciznost, buduÄi da je ciljani Dimorphos dio dvostrukog asteroidnog sustava, gdje manji objekt orbitira oko veÄeg.
Sudar sa Dimorphosom
Simulacije uÄinka sudara na Dimorphos sugeriraju da je, umjesto stvaranja oÄekivanog velikog kratera, sudar vjerojatno promijenio oblik samog asteroida. Sudar objekta teÅŸine 580 kg s asteroidom teÅ¡kim oko 5 milijardi kg moÅŸe se usporediti s mravom koji udara u dva autobusa, ali uz brzinu od 6 kilometara u sekundi.
Promatranja Dimorphosa nakon sudara otkrila su da njegova orbita oko veÄeg partnera, asteroida Didymos, sada traje 33 minute duÅŸe, skraÄujuÄi se s 11 sati i 55 minuta na 11 sati i 22 minute. Ova promjena momenta u jezgri Dimorphosa nadmaÅ¡uje oÄekivanja izravnog udara, Å¡to bi naizgled moglo izgledati kao nemoguÄnost. No, sastav asteroida, koji se sastoji od labavo povezanog kamenja odrÅŸavanog zajedno gravitacijom, omoguÄio je da udar otpusti velike koliÄine materijala.
Analiza podataka DART misije
Analiza reflektirajuÄeg materijala otpalog s Dimorphosa omoguÄila je znanstvenicima da procijene izgubljenu masu asteroida, koja iznosi otprilike 20 milijuna kilograma, ekvivalentno pribliÅŸno Å¡est Saturn V raketa iz doba Apollo misija, potpuno napunjeni gorivom. Prikupljanje i analiza svih ovih parametara uz simulaciju udara daju znanstvenicima visoki stupanj povjerenja u njihove zakljuÄke.
U kontekstu zaÅ¡tite od asteroida, vaÅŸno je istaknuti znaÄajne nedavne udare, poput onoga u Äeljabinsku u Rusiji 2013. godine i Tunguska dogaÄaja 1908. godine. Iako ti dogaÄaji nisu imali potencijal za masovno izumiranje poput asteroida koji je izbrisao dinosaure, potencijal za Å¡tetu i gubitak ÅŸivota ostaje visok.
Misija Dart koÅ¡tala je 324 milijuna dolara, Å¡to je smatrano relativno niskim iznosom za svemirsku misiju, a njezin uspjeh ukazuje na moguÄnost jeftinijeg pokretanja sliÄnih misija u buduÄnosti. KljuÄna varijabla u ovakvim misijama je vrijeme upozorenja; promjena orbite od 30 minuta malo znaÄi ako je asteroid veÄ blizu Zemlje. Ipak, sposobnost predviÄanja putanje objekta iz veÄe udaljenosti mogla bi omoguÄiti dovoljno vremena za skretanje asteroida s kursa prema Zemlji.