kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Crne rupe: od uništavača zvijezda do kozmičkih plesača
Svemir

Crne rupe: od uništavača zvijezda do kozmičkih plesača

Prva crna rupa koju je uspješno fotografirao Event Horizont Telescope. Izvor: NASA
objavljeno

U čast Tjedna crnih rupa, istraživači Caltecha istražuju razne neobične ponašanje crnih rupa, od proždiranja zvijezda do kozmičkog valcera i zagonetnog cvrkuća.

Crne rupe: Proždrljivi konzumenti kozmosa

Crne rupe, raspršene po svemiru, posjeduju ogromnu gravitaciju koja može zarobiti čak i svjetlost. Njihova masa može varirati od nekoliko puta veće od našeg sunca do milijardi puta veće u jezgrama galaksija. Ove zagonetne tvorevine mogu biti neaktivne ili nasilno konzumirati obližnje zvijezde u događajima poznatim kao plimni poremećaji (TDE).

Plimni poremećaji: kraj zvijezde

TDE-ovi nastaju kada gravitacijska sila crne rupe razdire zvijezdu, stvarajući detektirajući sjaj svjetlosti. U 2021. i 2022. godini teleskopi poput Caltech-ovog Zwicky Transient Facility (ZTF) i NuSTAR-a promatrali su TDE u galaksiji udaljenoj 250 milijuna svjetlosnih godina, jedan od najbližih zabilježenih susreta.

Plesni parovi crnih rupa i gravitacijski valovi

Mnoge crne rupe stvaraju parove koji kruže jedno oko drugog prije nego što se na kraju spoje. NSF-ov financirani LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) detektira gravitacijske valove koji rezultiraju spajanjem crnih rupa. Kada se pretvore u zvučne valove, ti gravitacijski valovi stvaraju karakteristično “cvrkuće”.

Svjetlosni bljeskovi od sudara crnih rupa

Neki znanstvenici vjeruju da bi sudarajuće crne rupe mogle emitirati svjetlosne valove. LIGO i partnerski opservatorij Virgo detektirali su 2019. godine gravitacijske valove od spajanja crnih rupa, a ZTF je promatrao istovremeni optički bljesak svjetlosti, što ukazuje na moguću korelaciju.

Spajanja supermasivnih crnih rupa

Čak se i supermasivne crne rupe u središtima galaksija mogu spojiti. U Caltech-ovom vođenom istraživanju, koje je analiziralo 45 godina radio promatranja, astronomi su otkrili dvije supermasivne crne rupe zaključane u plesu koji traje dvije godine u galaksiji udaljenoj 9 milijardi svjetlosnih godina.

Fotografiranje crnih rupa

Projekt Event Horizon Telescope (EHT) snimio je prvu ikad fotografiju supermasivne crne rupe u središtu galaksije Messier 87 u 2019. godini, a kasnije crne rupe u srcu naše galaksije, Sagittariusa * A, u 2022. godini.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.