Zahvaljujući teleskopu Hubble NASA-ini znanstvenici po prvi su put izmjerili masu bijelog patuljka čime je produbljeno naše razumijevanje umiranja zvijezda.
‘Vaganje’ zvijezde
Astronomi su konačno ‘izvagali’ izoliranog bijelog patuljka – tj. smežuranu ljusku mrtve zvijezde – koristeći čudan fenomen koji je Einsteinova teorija relativnosti predvidjela prije nekoliko desetljeća. Nalazi potvrđuju predviđanja astronoma o tome koliko bijeli patuljci mogu biti masivni i mogu pomoći u objašnjenju čudne, ultra-guste, materije od kojih su sastavljeni.
U novoj studiji astronomi su koristili svemirski teleskop Hubble za mjerenje mase samostalnog bijelog patuljka nazvanog LAWD 37. Iako su astronomi ‘vagali’ bijele patuljke u binarnim zvjezdanim sustavima – sustavima u kojima dvije zvijezde kruže oko zajedničkog središta mase – LAWD 37 je prvi bijeli patuljak koji su ‘izvagali’ u izolaciji.
Einsteinova pomoć
Istraživački tim u svojim promatranjima upotrijebio je neobično svojstvo svemira kako bi napravio ovo pionirsko mjerenje – činjenicu da gravitacija iskrivljuje prostor-vrijeme. Dok je LAWD 37 prolazio ispred daleke sjajne zvijezde, svjetlost pozadinske zvijezde savijala se oko obližnjeg bijelog patuljka u procesu poznatom kao gravitacijska leća, koje je izvorno predvidio Albert Einstein. Kada je LAWD 37 izobličio svjetlost zvijezde, činilo se da se zvijezda vrlo malo pomaknula na nebu – no ovu malu promjenu Hubble može otkriti s nevjerojatnom preciznošću.
„Ovi su događaji rijetki, a učinci su maleni. Na primjer, veličina našeg izmjerenog pomaka je poput mjerenja duljine automobila na Mjesecu gledano sa Zemlje,“ pojasnili su NASA-ini dužnosnici u izjavi te dodali kako su zato za ovo iznimno precizno mjerenje Hubbleu bile potrebne godine promatranja.
Bijeli patuljci
Mnoge zvijezde ne završavaju praskom. Umjesto toga, polako se šire i blijede, gubeći svoje vanjske slojeve i ostavljajući za sobom mrtve jezgre – znanstvenici predviđaju da ista sudbina čeka i naše Sunce. Ovi ostaci, poznati kao bijeli patuljci, napravljeni su od degenerirane materije, čudne vrste ultra-komprimiranog plina na čijem razumijevanju znanstvenici još uvijek rade.
Smješten samo 15 svjetlosnih godina od Zemlje, LAWD 37 je već godinama popularna ‘meta’ astronomskim promatranja. U novom istraživanju autori studije koristili su podatke o pozicioniranju iz ESA-ine misije Gaia kako bi predvidjeli kada će LAWD 37 proći ispred daleke zvijezde.
Tim je izračunao da je bijeli patuljak mase približno 56% mase našeg Sunca, što se slaže s postojećim modelima i predviđanjima o tome što se događa unutar ovih čudnih zvjezdanih ostataka. Ovo mjerenje mase jedno je od, nadajmo se, još mnogih koji će doći – pogotovo sada kada imamo i novi moćni alat u vidu teleskopa James Webb. Tim već promatra još jednog bijelog patuljka, LAWD 66, i nastavit će ga promatrati dok ne budu imali dovoljno informacija za mjerenje njegove mase 2024. godine.
Istraživači mapiraju kretanje bijelih patuljaka u Mliječnoj stazi
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: