kozmos.hr
Astronomija

31. godišnjica Hubblea: Spektakularan prizor zvijezde AG Carinae

Povodom 31. godišnjice, NASA-in i ESA-in svemirski teleskop Hubble snimio je zvijezdu AG Carinae. Izvor: ESA/Hubble and NASA, A. Nota, C. Britt.
objavljeno

Povodom 31. godišnjice, NASA-in/ESA-in svemirski teleskop Hubble snimio je fotografiju koja u usporedbi sa prethodnim promatranjima, zorno prikazuje dvojaku prirodu zvijezde AG Carinae.

Fotografije prate promjene na AG Carinae između 2014. i 2021.

Izvor: ESA/Hubble and NASA, A. Nota, C. Britt.
Izvor: ESA/Hubble and NASA, A. Nota, C. Britt.

Prva fotografija detaljno prikazuje emisije ionizirajućeg vodika i dušika iz šireće crvene maglice.

Snažni zvjezdani vjetrovi oblikovali su prašinske mjehure i niti. Maglica je duga oko pet svjetlosnih godina što je jednako udaljenosti od Zemlje do najbliže zvijezde našem Sunčevom sustavu, Proxime Centauri.

Plave svjetleće varijable

Na drugoj slici, u plavoj boji možemo vidjeti prašinu koja reflektira svjetlost zvijezde.  AG Carinae spada pod zvjezdanu klasu plavih svjetlećih varijabli jer je vruća odnosno emitira sjajno modro svjetlo.

❤️ Podrži nas

Ovaj tip zvijezde je poprilično rijedak i ima samo nekoliko velikih primjeraka. Svjetleće plave varijable u posljednjim fazama života gube značajne količine mase.

Zvijezdi tada ponestaje ‘goriva’, zračenje se smanjuje, a gravitacija postaje sve snažnija. Ostaje još vrlo malo vremena prije nego se zvijezda krene urušavati unutar sebe. Zvjezdani materijal doseže visoke temperature. S vremenom dolazi do eksplozije i izbacivanja materijala daleko u međuzvjezdani prostor. Proces traje sve dok zvijezda ne postigne ravnotežu odnosno dok ne izgubi dovoljno mase.

Izvor: ESA/Hubble and NASA, A. Nota, C. Britt.
Izvor: ESA/Hubble and NASA, A. Nota, C. Britt.

 

Maglica oko AG Carinae, potječe od materijala izbačenog sa zvijezde u više navrata. Stara je približno 10 000 godina, a plin koji se u njoj nalazi, teče brzinom od preko 70 kilometara u sekundi. Naizgled djeluje kao prsten, no radi se o šupljoj ljušturi u čijem središtu nema niti plin, niti prašina. Njih je ‘rastjerao’ snažni zvjezdani vjetar koji puše brzinom od preko 200 kilometara u sekundi.

Plin, sastavljen od ioniziranog vodika i dušika, možemo vidjeti kao široki blijedocrveni prsten.

Prsten nije pravilan što upućuje na mogućnost nekadašnjeg binarnog zvjezdanog sustava. Druga i vjerojatnija mogućnost jest da se radi o izrazito brzoj rotacije AG Carinae, kao što je često slučaj kod velikih zvijezdi.

https://kozmos.hr/znanstvenici-otkrili-dio-svemirske-materije-koji-je-nedostajao/

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram

t.me/kozmoshr

Izvori:

Anonymus (20. rujna 2021.), Hubble takes 31st anniversary image: Two new views showcase the dual nature of the star AG Carinae, by NASA’s Goddard Space Flight Center, Phys.org (pristupljeno 21. rujna 2021.)

Jenner L. (17. rujna 2021.), Hubble Takes a Closer Look at its 31st Anniversary Image, nasa.gov (pristupljeno 21. rujna 2021.)

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.