Egzoplanet Proxima Centauri b moĹžda i nije najugodnije mjesto za Ĺživot.
Prilikom promatranja Crvenog patuljka Proxima Centauri 2019. godine, astronomi su primjetili bljesak, za koji se ispostavilo da je to bila jedna od najjaÄih solarnih baklji ikada zabiljeĹženih. Navedeni bljesak trajao je samo nekoliko sekundi, no za to vrijeme zvijezda je poveÄala svoju svjetlinu u ultraljubiÄastom opsegu 14 tisuÄa puta.
Ĺ to je Proxima Centuari?
Proxima Centauri je naĹĄa najbliĹža susjedna zvijezda, udaljena 1.3 parseca( 4.2 svjetlosne godine) od srediĹĄta naĹĄeg SunÄevog sustava. Pripada skupini crvenih patuljaka. Planet koji rotira oko ove zvijezde je potencijalno mase jednake masi naĹĄeg planeta.
Udaljenost izmeÄu zvijezde i planeta je 0.05 astronomskih jednica, dok je ravnoteĹžna temperatura na povrĹĄini oko 230 Kelvina (-40 stupnjeva Celzijusa). Nedavno su znanstvenici otkrili drugi, joĹĄ masivniji planet u tom sustavu, koji se nalazi u ĹĄiroj orbiti.
UmjetniÄka rekreacija povrĹĄine egzoplaneta Proxima b.
Izvor: ESO / M. Kornmesser pic.twitter.com/OA3DyjCb4Iâ Kozmos.hr (@KozmosHr) April 27, 2021
Ĺ to je isijavanje Crvenih patuljaka?
Crveni patuljaci malih masa, ili zvijezde spektralne klase M, su najÄeĹĄÄa vrsta zvijezda u MlijeÄnoj Stazi. Dodatno, planeti sliÄni zemlje Äesto orbitiraju oko takvih zvijezda, sa temperaturama koje u teoriji dozvoljavaju postojanje tekuÄe vode na tim planetima.
S druge strane, M-Patuljci pokazuju izraĹženo veÄe razine zvjezdane aktivnosti i solarnih baklji kroz svoj vijek postojanja, za razliku od zvijezdi sliÄnih naĹĄem Suncu. Ovako snaĹžne solarne baklje i energija koja se ispuĹĄta sa njima mogu uniĹĄiti ozonski sloj u atmosferi planeta, ĹĄto povlaÄi pitanje jesu li takvi planeti naseljivi.
Solarne baklje sa Proxima Centari pokazuju tipiÄne karakteristike za M-patuljke, te se one koriste kao referentna toÄka za prouÄavanje potencijalnih utjecaja takve zvijezde i zvjezdanih vjetrova na egzoplanete.
https://kozmos.hr/jedna-od-nama-najblizih-zvijezda-mozda-je-tvornica-tamne-tvari/
Rekordna solarna baklja sa Proxima Centauri
Znanstvenici su promatrali Proxima Centauri gotovo 40 sati u travnju i srpnju 2019. godine koristeÄi devet teleskopa na Zemlji i svemiru, koji su radili na razliÄitim duljinama zraÄenja.
Oni su 1. svibnja svjedoÄili isijavanju koje je trajalo manje od 10-ak sekundi. Za vrijeme ovih 10-ak sekundi, ALMA kompleks teleskopa zabiljeĹžio je poveÄanje od tisuÄu puta u zvjezdinoj radio radijaciji, dok je Hubble teleskop zabiljeĹžio poveÄanje od 14 tisuÄa puta u njezinom ultraljubiÄastom zraÄenju.
OdgovarajuÄe svjetlosno poveÄanje u radijaciji optiÄkog spektra, koje je promatrao TESS, bilo je samo 0.9%, te je imalo vrhunac nakon 1 minute.
Ĺ to nam nedavna otkriÄa govore o ovom solarnom sustavu?
Otkada je egzoplanet Proxima b potvrÄen 2016. godine, sustav Proxima Centauri smatran je jednim od najizglednijih mjesta gdje bi mogli pronaÄi izvanzemaljski Ĺživot ili barem naseljive planete. Na ovakvo razmiĹĄljanje navela nas je blizina ovog sustava Zemlji, Äinjenica da postoje egzoplaneti sliÄni Zemlji, te da su iz tog smjera doĹĄli misteriozni radio signali.
UmjetniÄka rekreacija uniĹĄtenja atmosfere planeta uzrokovano solarnom bakljom.
Izvor: NASA, ESA, and D. Player (STScI) pic.twitter.com/fdzUTAkskOâ Kozmos.hr (@KozmosHr) April 27, 2021
Navedeni faktori napravili su od Proxima Centauri ĹžariĹĄnu toÄku za astronomske studije i promatranja, te Äe se najvjerojatnije tamo uputiti prva svemirska ekspedicija, naravno, kada razvijemo za to potrebnu tehnologiju. Do tada, znastvenici Äe nastaviti pratiti i prouÄavati ovaj zanimljiv sustav.
Rekordna solarna baklja Proxima Centauri koja je zabiljeĹžena 2019. godine dovodi u pitanje naseljivost njezinih najbliĹžih egzoplaneta. Ovo, naravno, ne znaÄi da planeti koji se nalaze u ĹĄiroj orbiti oko ove zvijezde nisu naseljivi ili da na njima veÄ ne postoji izvanzemljaski Ĺživot. No, potrebna su daljnja promatranja kako bismo mogli biti sigurni.
PridruĹžite se raspravi u naĹĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
â˘Â MacGregor, M., Weinberger, A., Loyd, R., Shkolnik, E., Barclay, T., Howard, W., . . . Matthews, J. (2021, April 19). Discovery of an extremely short DURATION flare from Proxima Centauri using MILLIMETER THROUGH FUV Observations.
â˘Â NASA. (2021, April 23). Neighboring starâs bad Behavior: Large and FREQUENT FLARES.
â˘Â Strain, D. (2021, April 21). Humongous flare from sunâs nearest neighbor breaks records.
â˘Â Williams, M. (2021, April 23). A recent Megaflare shows that Proxima Centauri is not a nice place to live.