Plastika je izuzetno teška za recikliranje, unatoč čestim tvrdnjama proizvođača da je to moguće. Većina plastike ipak završi na odlagalištima otpada, a ona koja se reciklira gubi na kvaliteti tijekom procesa. Pronaći način kako učinkovito reciklirati plastiku bez degradacije njezine kvalitete bio bi izvanredan uspjeh. Sada se čini da je grupa znanstvenika iz Švicarske uspjela riješiti ovaj izazov koristeći se pametnom kemijom. U novom radu objavljenom u časopisu Nature Chemical Engineering, istraživači sa Švicarskog saveznog instituta za tehnologiju (ETH Zürich) detaljno su opisali proces kojim razbijaju kemijske veze u dugim polimernim lancima koji čine plastiku u manje molekule. Te nastale molekule mogu poslužiti kao osnovni sastojci za nove proizvode, poput mlaznog goriva ili nove plastike, bez gubitka kvalitete.
“San svakog kemijskog inženjera je imati formulu poput ove za svoj proces,” izjavio je profesor katalitičkog inženjeringa na ETH Zürichu i glavni istraživač studije, Javier Pérez-Ramírez, u izjavi o istraživanju.
Problem plastičnog otpada
Plastika je neophodna u modernom životu, ali također predstavlja ozbiljan ekološki problem — to se najočitije vidi u Velikoj pacifičkoj mrlji smeća, gdje se plastika razgrađuje na sve manje dijelove, poput mikroplastike i nanoplastike. Ti neizmjerno sitni dijelovi plastike prisutni su posvuda, migrirajući u sedimente netaknute ljudskom rukom, pa čak i unutar ljudskog mozga i sperme. Mnogi znanstvenici vjeruju da je mikroplastika odgovorna za povećanje stope raka kod relativno mladih ljudi, zbog složenih interakcija između molekula u našem tijelu i kemikalija koje mikroplastika oslobađa. Proizvodnja plastike, koja se temelji na fosilnim gorivima, također pridonosi emisiji stakleničkih plinova koji ubrzavaju klimatske promjene. Stoga, ako ovaj eksperiment sa Švicarskog saveznog instituta za tehnologiju postane komercijalno održiv, mogao bi riješiti širok spektar ekoloških problema.