Rijetka kozmička pojava razotkrila se na neočekivanom mjestu, mijenjajući ono što smo mislili da znamo o svemiru.
Analizirajući prve podatke misije Euclid, znanstvenici su uočili nešto iznimno rijetko—savršen Einsteinov prsten koji je, unatoč tome što se nalazi u galaksiji poznatoj više od 140 godina, dosad ostao neprimijećen.
Ovaj gravitacijski fenomen nastaje kada se udaljena galaksija poravna s masivnim objektom ispred sebe, u ovom slučaju s eliptičnom galaksijom NGC 6505. Njena snažna gravitacija iskrivljuje prostor-vrijeme, savijajući svjetlost pozadinske galaksije i oblikujući svjetleću kružnu strukturu.
“Einsteinovi prsteni su izuzetno rijetki, a istovremeno nevjerojatno korisni u znanstvenim istraživanjima”, rekao je Conor O’Riordan s Max Planck instituta za astrofiziku. “Ovaj je posebno fascinantan jer se nalazi relativno blizu Zemlje, a njegov savršen oblik čini ga pravim draguljem.”
Kako je ovo ostalo skriveno više od stoljeća?
Najveće iznenađenje nije samo ljepota ovog prstena, već i činjenica da je galaksija NGC 6505 prvi put zabilježena još 1884. godine. Unatoč desetljećima promatranja, nitko ranije nije primijetio ovaj nevjerojatni gravitacijski efekt.
“Fascinantno je da je Euclid uspio otkriti nešto potpuno novo u galaksiji koju astronomi proučavaju već više od stoljeća”, izjavila je Valeria Pettorino, znanstvenica ESA-e zadužena za misiju Euclid. “Ovo otkriće dokazuje da Euclid ima nevjerojatne mogućnosti i da će nam pomoći da svemir vidimo na načine koje do sada nismo mogli zamisliti.”
Iako je glavni cilj misije Euclid istraživanje tamne tvari i tamne energije, ovakvi slučajni pronalasci dodatno pokazuju koliko će ovaj teleskop proširiti naše razumijevanje svemira. Ako je ovako spektakularan Einsteinov prsten mogao ostati skriven više od 140 godina, koliko ih još čeka na otkriće?