Sljedeća velika europska svemirska misija—teleskop za traženje Zemlji sličnih stjenovitih planeta izvan našeg Sunčevog sustava—planira se lansirati krajem 2026. godine.
PLATO: Lovac na egzoplanete
PLATO, ili PLAnetary Transits and Oscillations of stars, razvija se kako bi pronašao obližnje potencijalno nastanjive svjetove oko zvijezda sličnih Suncu koje možemo detaljno istražiti. Svemirski teleskop bit će lansiran pomoću nove europske rakete Ariane-6, koja je svoj prvi let imala prošli tjedan nakon što je razvijena po cijeni od 4 milijarde eura.
Dr. David Brown sa Sveučilišta Warwick dao je ažuriranje o misiji na Nacionalnom astronomskom sastanku Kraljevskog astronomskog društva na Sveučilištu Hull, održanom od 14. do 19. srpnja.
“PLATO-ov cilj je tražiti egzoplanete oko zvijezda sličnih Suncu i na orbitalnim periodima dovoljno dugima da budu u nastanjivoj zoni,” rekao je dr. Brown.
“Jedan od glavnih ciljeva misije je pronaći drugi par Zemlja-Sunce, ali također je dizajniran da pažljivo i precizno karakterizira egzoplanete koje pronađe, uključujući određivanje njihovih masa, radijusa i ukupne gustoće.”
Više od lovca na egzoplanete
PLATO nije samo lovac na egzoplanete. Također je i misija posvećena proučavanju zvijezda. Osim traženja egzoplaneta, PLATO će proučavati zvijezde koristeći razne tehnike, uključujući astroseizmologiju (mjerenje vibracija i oscilacija zvijezda) kako bi odredio njihove mase, radijuse i starosti. Za razliku od većine svemirskih teleskopa, PLATO ima više kamera, uključujući jednu iz Ujedinjenog Kraljevstva nazvanu ArthurEddington, po poznatom astronomu i fizičaru koji je 1924. osvojio prestižnu Zlatnu medalju Kraljevskog astronomskog društva.
Teleskop ima 24 “normalne” kamere (N-CAM) i 2 “brze” kamere (F-CAM). N-CAM-ovi su raspoređeni u četiri grupe od šest kamera, pri čemu su kamere u svakoj grupi usmjerene prema istom dijelu neba, dok su grupe blago pomaknute.
Ovo PLATO-u omogućuje vrlo široko vidno polje, poboljšane znanstvene performanse, zaštitu od kvarova i ugrađeni sustav za prepoznavanje “lažno pozitivnih” signala koji bi mogli izgledati kao prolazak egzoplaneta, objasnio je dr. Brown
Strategija Promatranja
“Planirana strategija promatranja uključuje dva dijela neba: jedan na sjeveru i jedan na jugu, s promatranjem u trajanju od dvije godine za svaki dio,” rekao je dr. Brown. “Južni dio neba je već odabran, dok će sjeverni biti potvrđen za nekoliko godina.”
Nekoliko komponenti svemirskog broda završilo je proizvodnju i blizu su završetka kalibracijskih testova. To uključuje Front-End Electronics (FEE) za N-CAM-ove, koje je osiguralo Ujedinjeno Kraljevstvo. Izgrađene u Mullard Space Science Laboratory Sveučilišta College London, ove komponente upravljaju kamerama, digitaliziraju slike i prenose ih na obradu podataka na brodu.
Deset finalnih kamera je izgrađeno i testirano, a prva od njih postavljena je na optičku platformu – površinu koja drži sve kamere usmjerene u pravom smjeru – ranije ove godine. Misija je na putu da bude lansirana u prosincu 2026. godine.