Svemirski laser kineskih znanstvenika uspio je u onome što dosad nikome nije pošlo za rukom: detektirati satelit udaljen čak 130.000 kilometara od Zemlje — usred dana, dok je Sunce ometalo pogled. U toj nevjerojatnoj demonstraciji preciznosti, kineski tim pronašao je eksperimentalni satelit Tiandu-1 koji orbitira oko Mjeseca, koristeći infracrveni laser poslan sa Zemlje.
Taj satelit, zajedno s blizancem Tiandu-2, služi kao testna platforma za budući sustav lunarne komunikacije i navigacije. U eksperimentu, laserski snop lansiran je iz opservatorija u kineskoj pokrajini Yunnan, odbijen je od retroreflektora na satelitu i vraćen na Zemlju u manje od sekunde. Detekciju je obavio teleskop promjera 1,2 metra, smješten u opservatoriju Kineske akademije znanosti. Znanstvenici uspoređuju ovaj podvig s gađanjem jedne jedine vlasi s udaljenosti od 10 kilometara.
Prvi koraci prema laserskoj komunikaciji s Marsom
Laserska tehnologija već se koristi u svemiru, no dosad su takva mjerenja bila ograničena na mnogo manje udaljenosti. NASA je, primjerice, pomoću laserskog altimetra na sondi Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) detektirala retroreflektore veličine keksa na indijskom landeru Vikram i japanskom SLIM-u, oba smještena na površini Mjeseca. No LRO se tada nalazio svega 100 kilometara iznad površine, dok je kineski eksperiment postigao točnost s preko 1000 puta veće udaljenosti.
Ovakvi sustavi mogli bi biti ključni za budućnost dubokosvemirske komunikacije. Tehnologija poznata kao optička komunikacija u dubokom svemiru (DSOC) već se testira na NASA-inoj misiji Psyche, gdje su podaci uspješno prenošeni brzinom 100 puta većom od klasičnih radio signala — i to s udaljenosti od nekoliko stotina milijuna kilometara.
No, tehnologija još nije spremna za širu primjenu. Jedan od glavnih izazova je upravo dnevna svjetlost, koja otežava ili onemogućuje laserske signale. Zato je uspjeh Yunnanskog opservatorija toliko značajan — sustav je funkcionirao i pri sunčevoj svjetlosti.
Abhijit “Abi” Biswas iz NASA-inog laboratorija Jet Propulsion priznaje da još nema konkretnih planova za izgradnju potrebne infrastrukture na Zemlji: “Imamo mnogo dobrih ideja, ali to je razgovor koji tek treba voditi u godinama koje dolaze.” Dok znanstvena zajednica traži odgovore, Kina je već pokazala što bi moglo biti moguće.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.