kozmos.hr
Astronomija

Sudar misterioznog objekta pomaknuo os najvećeg mjeseca u Sunčevom sustavu

ganimed-radio signal-jupiterov mjesec
objavljeno

Otkriveno je da je tajanstveni objekt vjerojatno imao promjer od oko 300 kilometara, što ga čini približno 20 puta većim od objekta koji je prije 65 milijuna godina udario u Zemlju i okončao doba dinosaura.


Prije otprilike 4 milijarde godina, sudar s misterioznim objektom promijenio je tijek povijesti Ganimeda, najvećeg mjeseca Jupitera. Nedavna studija koju je proveo istraživač s Kobe Sveučilišta pokazuje da je ovaj kolosalni sudar pomaknuo os Ganimeda, sugerirajući da je objekt bio otprilike 20 puta veći od onog koji je okončao eru dinosaura na Zemlji. Ovaj izniman događaj ostavio je trajan trag na Ganimedu, postavši jedan od najznačajnijih u povijesti Sunčevog sustava.

Ganimed, najveći mjesec u Sunčevom sustavu, impresivan je ne samo svojom veličinom, već i zbog skrivenih oceana tekuće vode ispod svoje debele ledene površine. Poput Zemljinog Mjeseca, Ganimed je plimski zaključan, što znači da uvijek pokazuje istu stranu prema Jupiteru. Na velikim dijelovima njegove površine uočavaju se brazde koje tvore koncentrične krugove, što je navelo znanstvenike da već 1980-ih zaključe da su te formacije posljedica iznimno snažnog sudara.


“Od svih Jupiterovih mjeseca—Ije, Europe, Ganimeda i Kalista—najviše me zaintrigirale ove brazde na Ganimedu,” izjavio je Hirata Naoyuki, planetolog s Kobe Sveučilišta. “Znamo da su nastale sudarom s nepoznatim objektom prije otprilike 4 milijarde godina, ali dosad nismo mogli sa sigurnošću odrediti veličinu tog objekta niti koliki je bio njegov utjecaj na Ganimed.”

Nova saznanja o veličini i posljedicama sudara

Podaci o udaljenim objektima poput Ganimeda su oskudni, što istraživanja čini izuzetno izazovnima. Hirata je prvi uočio da se pretpostavljena lokacija sudara nalazi gotovo točno na meridijanu najudaljenijem od Jupitera. Povezavši ovaj fenomen sa sličnim događajem na Plutonu—koji je također prouzročio promjenu rotacijske osi—Hirata je zaključio da je i Ganimed prošao kroz sličnu reorijentaciju. Hirata, kao stručnjak za simulacije sudara na mjesecima i asteroidima, iskoristio je ovo otkriće kako bi izračunao karakteristike sudara koji bi mogao uzrokovati tako značajan pomak osi.

U studiji objavljenoj u časopisu Scientific Reports, Hirata je otkrio da je tajanstveni objekt vjerojatno imao promjer od oko 300 kilometara, što ga čini približno 20 puta većim od objekta koji je prije 65 milijuna godina udario u Zemlju i okončao doba dinosaura. Ovaj sudar stvorio je privremeni krater promjera između 1.400 i 1.600 kilometara, što je rezultiralo promjenom raspodjele mase na Ganimedu i, posljedično, pomicanjem njegove rotacijske osi. Prema Hiratinim simulacijama, samo sudar ove veličine mogao je uzrokovati pomicanje osi u trenutni položaj, bez obzira na to gdje se sudar dogodio na površini Ganimeda.

“Moj cilj je razumjeti porijeklo i evoluciju Ganimeda i drugih Jupiterovih mjeseca,” objašnjava Hirata. “Ovaj gigantski sudar morao je značajno utjecati na rani razvoj Ganimeda, ali termalni i strukturalni učinci na unutrašnjost Ganimeda još uvijek nisu dovoljno istraženi. Vjerujem da će daljnja istraživanja, usmjerena na unutarnju evoluciju ledenih mjeseca, biti ključna u otkrivanju novih spoznaja.”


Zbog svojih skrivenih oceana, Ganimed je u fokusu ESA-ine misije JUICE. Ako sve bude išlo po planu, letjelica će ući u orbitu oko Ganimeda 2034. godine i tijekom šest mjeseci provoditi detaljna opažanja, koja će omogućiti dublje razumijevanje ovog fascinantnog mjeseca i potencijalno pružiti odgovore na brojna pitanja koja postavlja Hiratino istraživanje.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.