NASA-ina kamera s letjelice ‘Mars Reconnaissance Orbiter’ nedavno je snimila novonastali krater na povrÅ¡ini Crvenog planeta.
Planet Mars
Crveni planet â kako se Äesto naziva Mars â veoma je turbulentan svijet, ali ujedno i jedan od najbolje istraÅŸenih svemirskih objekata. Na njegovu povrÅ¡inu slali smo rovere te aktivno snimamo njegovu povrÅ¡inu. Å toviÅ¡e, Äini se kako Äe Mars biti i prvi planet na koji Äe ljudi kroÄiti â pretpostavlja se do 2024. godine.
No, povrÅ¡ina Marsa isto je tako dinamiÄna i pod stalnim utjecajem udara svemirskih objekata. Iako Mars ima atmosferu ona je â u usporedbi sa Zemljinom â zanemariva (tj. 100 puta rjeÄa), pa se Äesto kaÅŸe da je praktiÄki i nema. To znaÄi da praktiÄki svi veÄi objekti koji se pribliÅŸe Marsu preÅŸive do udarca u njegovu povrÅ¡inu (za razliku od Zemlje gdje se ‘istope’).
Snimka novog udara
Kamera NASA-inog Mars Reconnaissance Orbiter â satelita koji kruÅŸi oko Crvenog planeta â uoÄila je relativno nedavno mjesto udara na povrÅ¡ini Marsa. Letjelica je otkrila tamnu mrlju na tlu, a zatim je kamera visoke razluÄivosti (nazvana High-Resolution Imaging Experiment) snimila detaljnu snimku.
Udar â koji je, barem u kozmiÄkom smislu, relativno nov â vjerojatno je nastao izmeÄu veljaÄe 2006. i oÅŸujka 2014., istaknuo je tim za snimanje na SveuÄiliÅ¡tu Arizona.
Cijela priloÅŸena slika Å¡iroka je oko 5 kilometara, Å¡to znaÄi da je promjer kratera oko 120m. Ispaljene zrake materijala jasno su vidljive oko kratera, koji je nastao od padajuÄeg asteroida ili meteorita.
Površina puna kratera
Mars je potpuno prekriven kraterima. NASA procjenjuje da postoji viÅ¡e od 250 000 udarnih kratera veliÄine poznatog kratera Barringer u Arizoni, promjera od oko 1200 metara. Istovremeno postoji viÅ¡e od 43 000 marsovskih kratera Å¡irine veÄe od pet kilometara.
U meÄuvremenu, Zemlja ima oko 120 poznatih udarnih kratera. To je zato Å¡to su stotinama milijuna godina razliÄiti dijelovi Zemljine povrÅ¡ine bili prekriveni lavom ili ‘reciklirani’ tijekom procesa pomicanja divovskih ploÄa koje Äine Zemljinu koru (tektonske ploÄe.
Mars nije geoloÅ¡ki mrtav (tamo se Äesto dogaÄaju potresi), ali nije ni pribliÅŸno aktivan kao Zemlja (iako se moÅŸda ne Äini tako naÅ¡ planet prepun je vulkana koji stalno eruptiraju, iako ih se veÄina nalazi ispod povrÅ¡ine mora). Danas se na Marsu odvija jako malo geoloÅ¡kih aktivnosti Å¡to znaÄi da nema aktivnosti koje bi mogle prekriti nastale kratere.
Dakle, jedan od najmlaÄih udarnih kratera na Marsu mogao bi biti vidljiv milijunima i milijunima godina.
15 stvari koji trebate znati o planetu Marsu
Pridruşite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram