Jedan od najvećih problema kartografije jest to što je nemoguće prikazati sferičnu Zemlju na ravnoj karti svijeta.
Današnje karte, i one koje su se koristile prije nekoliko desetljeća nemaju neku veliku krucijalnu razliku, te se nisu mnogo promjenile protekom vremena. Ako pogledate moderne karte, primjetit ćete kako se Sjeverna Amerika i Rusija čine većima od Afrike.
U stvarnosti, Afrika je tri puta veća od Sjeverne Amerike, te značajno veća od Rusije.
Ovi nedostatci u veličini su objašnjeni od strane znanstvenika za klimu pri Met Office-u, koji je izmislio 2D prikaz zemalja i kontinenata u stvarnoj veličini.
“Stvarna karta svijeta”.
Izvor: Neil Kaye pic.twitter.com/mj7nVHue2U— Kozmos.hr (@KozmosHr) May 11, 2021
Znanstvenik je objasnio kako su iskrivljenja na kartama posljedica Mercatorove projekcije. Karte izrađene na ovaj način često se mogu vidjeti u povijesnim knjigama i u učionicama. Mercatorova projekcija stvorena je 1596. godine, te joj je cilj bio pomoći mornarima kod navigiranja na svjetskim oceanima.
Tradicionalna Mercatorova projekcija, koja prikazuje iskrivljenja udaljavanjem od ekvatora.
Izvor: Wikimedia Commons. pic.twitter.com/paf2mKdwUZ— Kozmos.hr (@KozmosHr) May 11, 2021
Gotovo je nemoguće prikazati okruglu, sferičnu Zemlju, na ravnoj površini poput karte. Ovaj problem zadaje muke kartografima još od njezinih početaka. Iz ovog se razloga toliki broj karata uvelike razlikuje.
Postepeno je Gerardus Mercator došao do potpuno novog koncepta, te je 1596. godine nadmašio sve ostale kartografe. Mercatorova projekcija prikazuje točne oblike zemljanih masa, no s druge strane, stvara iskrivljenja u veličini kontinenata u korist zemalja prema sjeveru.
https://kozmos.hr/neobjasnjivo-zemlja-misteriozno-pulsira-svakih-26-sekundi/
Iz ovog je razloga Neil Kaye, klimatski znanstvenik pri Met Officeu izmislio “točnu” kartu svijetu koja prikazuje zemlje blizu sjeverne hemisfere u njihovim stvarnim veličinama.
Neil Kaye je kreirao novi model stavljajući podatke Met Officea o veličini pojedine zemlje u software imena Ggplot, koji služi za vizualizaciju podataka za statistička programiranja.
Nadalje, kreirao je finalni proizvod (kartu svijeta), pomoću stereografske projekcije, mapirajući funkciju koja je pomogla projicirati sferu na ravnini.
“Bilo je ponešto ručnog prilagođavanja zemalja koje se nalaze bliže polovima. To pokazuje da ne možete ponovo uklopiti oblike na sferu nakon što ih stavite na ravninu”, izjavio je Kaye na Redditu.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr