kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Perseverance je konačno izgubio svog neželjenog putnika na Marsu
Svemir

Perseverance je konačno izgubio svog neželjenog putnika na Marsu

Kamen na kotacu Rovera
objavljeno

NASA-in rover Perseverance na Marsu konačno se “rastao” s kamenom koji je bio zaglavljen u jednom od njegovih kotača više od godinu dana. Kamen je prvi put uočen na slikama snimljenima 25. veljače 2022. godine, a vidljiv je zahvaljujući roverovoj lijevoj prednjoj HazCam kameri – jednoj od šest kamera za detekciju opasnosti koje Perseverance koristi za prepoznavanje potencijalnih prijetnji na svom putu.

Suputnik na putovanju od 427 marsovskih dana

Dr. Gwénaël Caravaca, koji radi s roverovim SuperCam instrumentom, primijetio je 20. travnja da kamen više nije bio vidljiv na najnovijoj HazCam slici. Kamen je pratio Perseverancea 427 solova (marsovskih dana) i “putvao” je otprilike 10 km od sola 341. Caravaca se oprostio od kamena u tweetu, rekavši: “Doviđenja, prijatelju kamenu, nedostajat ćeš nam!”

Bezopasni pratioc

U vrijeme otkrića kamena, NASA je potvrdila da ne predstavlja štetu za rover. Kameni mogu zaglaviti u kotačima kada rover prolazi niz padine, prelazi preko određenog tla ili lomi stijene pod svojom težinom, kako navodi Universe Today.

Rover Perseverance i njegov prijatelj na Marsu

NASA-in rover Perseverance snimio je detaljan pogled na svog marsovskog kolegu, Ingenuity, prikazujući prašnjave lopatice robotskog helikoptera.

Nedavno se Perseverance približio Ingenuityju na samo 23 metra (75 stopa), koji je pratio rovera na putovanju prema Crvenom planetu. Prema NASA-inim službenicima na Twitteru, ovo je prvi put u gotovo dvije godine da je Perseverance bio tako blizu helikopteru.

U nedjelju (16. travnja) Perseverance je snimio nekoliko fotografija Ingenuityja tijekom bliskog susreta, koje je NASA podijelila na Twitteru u utorak (18. travnja). Na slikama su vidljive helikopterske rotorske lopatice prekrivene marsovskom prašinom, vjerojatno podignutom tijekom Ingenuityjevih aktivnosti polijetanja, lebdenja i slijetanja.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.