kozmos.hr
Astronomija

Ova fotografija teleskopa Webb prikazuje preko 45 000 galaksija

Ova fotografija teleskopa Webb prikazuje preko 45 000 galaksija
objavljeno

Svemirski teleskop James Webb (Webb) NASA-e ostvaruje napredak u razumijevanju jednog od osnovnih pitanja astronomije: rođenja prvih zvijezda i galaksija svemira. Na čelu ovih otkrića je JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES), program usredotočen na otkrivanje tajni udaljenih galaksija.

Formiranje zvijezda u ranoj svemiru

Marcia Rieke sa Sveučilišta Arizona, suvoditeljica JADES programa, cilja odgovoriti na kritična pitanja: Kako su formirane najranije galaksije? Koliko brzo se odvijalo formiranje zvijezda? Zašto su neke galaksije prestale formirati zvijezde? JADES je već identificirao stotine galaksija iz vremena kada je svemir bio mlađi od 600 milijuna godina, s mnogo svijetlih mladih, vrućih zvijezda.

Istraživanje tvornica zvijezda

Ryan Endsley sa Sveučilišta Texas istraživao je galaksije prisutne između 500 i 850 milijuna godina nakon velikog praska, tijekom razdoblja reionizacije. Ovo razdoblje označilo je prijelaz svemira iz neprozirne plinovite magle u transparentno stanje, fenomen poznat kao reionizacija.

Zagonetke reionizacije

Proces reionizacije dugo je izazivao rasprave među znanstvenicima: jesu li aktivne, supermasivne crne rupe ili galaksije ispunjene vrućim, mladim zvijezdama dovele do ovog prijelaza? Webb-ov instrument NIRSpec pomogao je Endsleyu i njegovom timu u potrazi za znakovima formiranja zvijezda, što je dovelo do otkrića masivnih zvijezda unutar ovih ranih galaksija.


Naleti formiranja zvijezda u ranoj svemiru

Endsleyjev tim primijetio je da su ove galaksije prolazile kroz sporadična razdoblja brzog formiranja zvijezda, prekinuta tišim fazama. Ovaj uzorak sugerira da bi formiranje zvijezda moglo biti povezano s akretacijom materijala plinovitih sirovina od strane galaksija, ili s energijom oslobađanom eksplozijama masivnih zvijezda koja sprječava kondenzaciju plina.

Svitanje galaksija

Druga komponenta JADES-a ulazi u potragu za najranijim galaksijama svemira, koje postoje manje od 400 milijuna godina nakon velikog praska. Kroz ovo istraživanje, astronomi počinju shvaćati kako su se procesi formiranja zvijezda vremenom evoluirali.

Otkrivenja o crvenom pomaku

Mjerenje galaktičkog crvenog pomaka ključno je za procjenu dobi i udaljenosti galaksije. Prije Webba, samo je nekoliko desetaka bilo promatrano s crvenim pomakom iznad 8. Međutim, JADES je otkrio gotovo tisuću iznimno udaljenih galaksija, premašujući početne prognoze.

Otkrivanje galaktičkih tajni

Kevin Hainline i njegov tim sa Sveučilišta Arizona koristili su Webb-ov NIRCam kako bi dobili fotometrijske crvene pomake i identificirali više od 700 kandidata za galaksije. Ova promatranja otkrivaju da je formiranje zvijezda u ranoj fazi svemira znatno složenije nego što se prvotno vjerovalo, bacajući svjetlo na složenu strukturu ovih pradavnih nebeskih tijela.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.